1998 UW-Stout Women's Tennis Results

1998 UW-Stout Women's Tennis Results - Final



Singles No. 1 No. 2 No. 3 No. 4 No. 5 No. 6 Exh Total
Lauren Mader 4-3 4-3
WIAC 4-3 4-3
Ann Jackson 0-2 0-7 0-9
WIAC 0-7 0-7
Sarah Lundquist 2-0 0-7 2-7
WIAC 0-7 0-7
Lauren Johnson 0-2 0-7 0-9
WIAC 0-7 0-7
Sara Hesli 1-1 0-6 1-7
WIAC 0-6 0-6
Jodi Anderson 0-2 0-1 0-3
WIAC 0-1 0-3 0-1
Jenny Anderson 0-1 0-1
WIAC
Dana Rozmenoski 0-2 3-1 0-2
WIAC 0-1 2-1 0-1
Carrie Pasko 1-3
WIAC 0-2
Katy Berry 1-1
WIAC 0-1
Megan Schwanbeck 0-1 1-4 1-5
WIAC 0-1 1-4 1-5
Cecily Marx
WIAC 0-1
Total 4-5 2-7 0-9 1-8 0-9 1-8 5-5
WIAC 4-3 0-7 0-6 0-7 0-7 1-6

Doubles No. 1 No. 2 No. 3 Exh Total
Mader/Jackson 3-7 3-7
WIAC 2-5 2-5
Jackson/Johnson 0-1 0-1
WIAC
Mader/Lundquist 0-1 0-1
WIIAC
Lundquist/Hesli 1-6 1-6
WIAC 0-6 0-6
Jackson/Hesli 0-3 0-3
WIAC
Anderson/Anderson 0-1 0-1
WIAC
Johnson/Jo. Anderson 0-7 0-7
WIAC 1-6 1-6
Lundquist/Marx 0-2 0-2
WIAC
Pasko/Goodtel 0-1 0-1
WIAC
Marx/Schwanbeck 1-0 1-0
WIAC 0-1
Pasko/Rozmanoski 0-2 0-2
WIAC
Je. Anderson/Schwanbeck 1-1 0-0
WIAC 1-1
Lundquist/Schwanbeck
WIAC 0-1 0-1
Je. Anderson/Rozmenoski
WIAC 0-1
Je. Anderson/Marx
WIAC 0-1
Total 3-9 1-9 1-13
WIAC Total 2-6 0-7 1-6

1998 UW-Stout Tennis Schedule & Results

Date Opponent Time/Result
Sat., Sept. 5 at UW-La Crosse Doubles No team scores
Wed., Sept. 16 at UW-River Falls L, 6-3
Sat., Sept. 19 Bethel L, 8-1
Fri., Sept. 25 UW-Oshkosh* L, 8-1
Sat., Sept. 26 Macalester cancelled
Sat., Oct. 3 UW-Whitewater* L, 8-1
Tues., Oct. 6 UW-River Falls* L, 6-3
Sat., Oct. 10 at UW-Stevens Point* L, 7-2
Fri., Oct. 16 at UW-La Crosse* L, 8-1
Sat., Oct. 17 at UW-Eau Claire* L, 9-0
Oct. 24-25 WIAC Championships 7th of 7
Final Record: 0-8, 0-6


Individual Results - Match by Match

Singles Results

Lauren Mader
Sept. 25	(No. 1) Brittany Moser, Oshkosh	L, 6-2, 6-4
Oct. 3	(No. 1) Heather Hearn, Whitewater	W, 6-4, 7-5
Oct. 6	(No. 1) Lindsey Oberg, River Falls	W, 6-3, 6-0
Oct. 10	(No. 1) Amy Oswald, Stevens Point	W, 6-2, 6-3
Oct. 17	(No. 1) Molly Cope, Eau Claire	L, 6-1, 6-2
Oct. 17	(No. 1) Sarah Stepnes, La Crosse	W, 7-6, (7-4), 6-3
Oct. 25	(No. 1) Sarah Stepnes, La Crosse	L, 7-5, 6-1

Ann Jackson
Sept. 16	(No. 1) Lindsey Oberg, River Falls	L, 6-4, 6-1
Sept. 19	(No. 1) Becca Robertson, Bethel	L, 6-2, 2-6, 6-4
Sept. 25	(No. 2) Jenny Pekulik, Oshkosh	L, 6-1, 6-0
Oct. 3	(No. 2) Tricia Strachota, Whitewater	L, 6-1, 6-0
Oct. 6	(No. 2) Chrissy Kraft, River Falls	L, 6-4, 6-1
Oct. 10	(No. 2) Tammy Byrne, Stevens Point 	L, 6-1, 6-0
Oct. 17	(No. 2) Kathy Nelson, Eau Claire	L, 6-1, 6-0
Oct. 17	(No. 2) Jennie Movrich, La Crosse	L, 6-1, 6-1
Oct. 25	(No. 2) Jenny Pekulik, Oshkosh 	L, 6-0, 6-0

Sarah Lundquist
Sept. 16	(No. 2) Chrissy Kraft, River Falls	W, 6-3, 6-1
Sept. 19	(No. 2) Christina Burgman, Bethel	W, 6-0, 2-6, 6-2
Sept. 25	(No. 3) Sara Fischer, Oshkosh	L, 6-3, 6-3
Oct. 3	(No. 3) Jenny Bacher, Whitewater	L, 6-1, 6-0
Oct. 6	(No. 3) Meghann Mulligan, River Falls	L, 1-6, 6-2, 6-4
Oct. 10	(No. 3) Anne Renken, Stevens Point	L, 7-5, 6-4
Oct. 17	(No. 3) Andrea Muellner, Eau Claire	L, 6-1, 6-1
Oct. 17	(No. 3) Sarah Mashark, La Crosse	L, 6-3, 6-2 
Oct. 25	(No. 3) Suzie Hickman, Eau Claire   	L, 6-1, 6-0

Lauren Johnson
Sept. 16	(No. 3) Meghann Mulligan, River Falls	L, 6-0, 6-1
Sept. 19	(No. 3) Carla Eggimann, Bethel	L, 6-4, 6-2
Sept. 25	(No. 4) Alison Karel, Oshkosh	L, 1-6, 6-3, 6-3
Oct. 3	(No. 4) Tarah Martin, Whitewater	L, 3-6, 6-3, 6-4
Oct. 6	(No. 4) Jilie Willcom, River Falls	L, 6-2, 6-1
Oct. 10	(No.4) Jennt Oelke, Stevens Point	L, -6-3, 6-1
Oct. 17	(No. 4) Jacie Outot, Eau Claire	L, 6-0, 6-0
Oct. 17	(No. 4) Lauryn Campell, La Crosse	L, 6-3, 6-3 
Oct. 25	(No. 4) Julie Willcom, River Falls	L, 6-4, 6-0

Sara Hesli
Sept. 16	(No. 4) Shanna Nelson, River Falls	W, 6-0, 6-1
Sept. 19	(No. 4) Andi Orr, Bethel	L, 6-1, 6-1
Sept. 25	(No. 5) Amy West, Oshkosh	L, 6-3, 6-1
Oct. 3 	(No. 5) Jeanna Anderson, Whitewater	L, 6-0, 6-0
Oct. 6	(No. 5) Shauna Nelson, River Falls	L, 3-6, 7-5, 6-3
Oct. 10	(No. 5) Jen Derse, Stevens Point 	L, 6-3, 6-2
Oct. 17	(No. 5) Angie Johnson, Eau Claire	L, 6-0, 6-2
Oct. 17	(No. 5) Brea Lenart, La Crosse 	L, 6-1, 6-1 

Jodi Anderson
Sept. 16	(No. 5) Julie Wilkom, River Falls	L, 6-0, 6-0
Sept. 19	(No. 5) Maret Shelver, Bethel	L, 6-0, 6-1
Oct. 6	(exh) Sadie Rassmussen, River Falls	L, 6-3, 6-0
Oct. 10	(exh) Laura Henn, Stevens Point	L, 6-4, 6-4
Oct. 17	(No. 6) Lisa Klawiter, Eau Claire	L, 6-3, 6-2
Oct. 17	(exh) Sarah Kuntzsch, La Crosse	L, 6-1, 6-1

Jenny Anderson
Sept. 16	(No. 6) Rory Holmquist, River Falls	L, 6-1, 6-1

Dana Rozmenoski
Sept. 16	(exh) River Falls	W, 8-4
Sept. 19	(No. 6) Rachel Peterson, Bethel	L, 7-5, 6-1
Sept. 25	(exh) Oshkosh	W, 6-4, 6-3
Oct. 17	(exh) Katy Pittel, Eau Claire	L, 6-3, 6-1
Oct. 17	(exh) Lynn Grabarczyk, La Crosse	W, 6-2, 6-4
Oct. 25	(No. 6) Trista Fisher, La Crosse	L, 6-0, 6-1

Carrie Pasko
Sept. 16	(exh) River Falls	W, 9-8
Sept. 19	(exh) Kelli Beirman, Bethel	L, 6-2, 6-2
Oct. 6	(exh) Laura Hanson, River Falls	L, 6-1, 6-1
Oct. 10	(exh) Andrea Hoffman, Stevens Point	L, 6-1, 6-1

Katy Berry
Sept. 19	(exh) Cori Larson, Bethel	W, 6-1, 6-2
Oct. 3	(exh) Whitewater	L, 6-1, 6-1

Cecily Marx
Oct. 17	(exh) Laura Wilsing, La Crosse	L, 6-1, 6-1

Megan Schwanbeck
Sept. 25	(No. 6) Katie Hart, Oshkosh	W, 7-5, 6-0
Oct. 3	(No. 6) Lisa Krist, Whitewater	L, 6-1, 6-3
Oct. 6	(No. 6) Rory Holmquist, River Falls	L, 6-3, 7-5
Oct. 10	(No. 6) Heather Janssen, Stevens Point	L, 6-0, 6-2
Oct. 17	(No. 6) Trista Fischer, La Crosse	L, 6-3, 6-0
Oct. 25	(No. 5) Jen Derse, Stevens Point	L, 6-3, 6-4

Doubles Results
Ann Jackson/Laura Johnson
Sept. 16	(No. 1) Lindsey Oberg/Meghann Mulligan, RF 	L., 6-0, 6-3

Lauren Mader/Sarah Lundquist
Sept. 19	(No. 1) Becca Robertson/Christina Burgman, Bethel	L, 6-2, 6-3

Lauren Mader/Ann Jackson
Sept. 5	(No. 1) Kristin Lindbloom/Carrie Zeman, St. Norbert	W, 7-5, 3-6, 6--4
Sept. 5	(No. 1) Sarah Stepnes/Jennie Movrich, La Crosse	L, 6-2, 6-1
Sept. 5	(No. 1) Jancee Zeitler/Brittany Moser, Oshkosh	L, 6-3, 6-3 
Sept. 25	(No. 1) Brittany Moser/Jenny Pekuilik, Oshkosh	L, 6-0, 6-0
Oct. 3	(No. 1) Heather Hearn/Tricia Strachota, Whitewater	L, 6-2, 6-2
Oct. 6	(No. 1) Lindsey Oberg/Meghann Mulligan, River Falls	W, 7-6 (3), 6-2
Oct. 10	(No. 1) Jenny Oelke/Amy Oswald, Stevens Point	W, 6-3, 6-4
Oct. 17	(No. 1) Molly Cope/Coralie Lockner, Eau Claire	L, 6-1, 6-3
Oct. 17	(No. 1) Sarah Stepnes/Jennie Movrich, La Crosse	L, 6-1, 6-0
Oct. 25	(No. 1) Heather Hearn/Tricia Strachota, Whitewater	L, 6-3, 6-2

Sarah Lundquist/Sara Hesli
Sept. 16	(No. 2) Shanna Nelson/Julie Willkom, RF	W, 6-3, 6-4
Sept. 25	(No. 2) Amy West/Katie Hart, Oshkosh	L, 6-4, 6-3
Oct. 3	(No. 2) Jenny Bacher/Jeanna Anderson, Whitewater	L, 6-3, 6-0
Oct. 10	(No. 2) Heather Janssen/Anne Renken, Stevens Point	L, 6-3, 6-3
Oct. 17	(No. 2) Angie Johnson/Suzie Hickman, Eau Claire	L, 6-1, 6-2
Oct. 17	(No. 2) Sarah Mashack/Brea Lenart, La Crosse	L, 6-2, 6-1
Oct. 25	(No. 2) Heather Janssen/Anne Renken, Stevens Point	L, 4-6, 7-5, 7-6(4)

Lauren Jackson/Sara Hesli
Sept. 19 	(No. 2) Carla Eggimann/Andi Orr, Bethel	L, 6-2, 6-2
Sept. 5	(No. 2) Tarah Martin/Jenny Bacher, Whitewater	L, 6-2, 6-3
Sept. 5	(No. 2) Sarah Wittman/Shioben Fackleman, St. Norbert	L, 6-1, 6-2

Jodi Anderson/Jenny Anderson
Sept. 16	(No. 3) Rory Holmquist/Sadie Rassmussen, RF	L, 6-2, 4-6, 6-1

Lauren Johnson/Jodi Anderson 
Sept. 19	(No. 3) Maret Shelver/Rachel Peterson, Bethel	L, 7-5, 4-6, 6-2 
Sept. 25	(No. 3) Sara Fischer/Alison Karel, Oshkosh	L, 6-2, 6-3
Oct. 3	(No. 3) Tarah Martin/Lisa Krist, Whitewater	L, 6-3, 6-0
Oct. 6	(No. 3) Rory Holmquist/Sadie Rasmussen, River Falls	W, 6-3, 6-2
Oct. 10	(No. 3) Tammy Byrne/Laura Henn, Stevens Point	L, 7-6, 7-4, 6-4
Oct. 17	(No. 3) Jacie Outot/Andrea Mueller, Eau Claire	L, 6-3, 6-0
Oct. 17	(No. 3) Becky Longsdorf/Krysten Leary, La Crosse	L, 6-1, 6-4
Oct. 25	(No. 3) Katie Hart/Amy West, Oshkosh	L, 6-4, 6-4

Sarah Lundquist/Cecily Marx
Sept. 5	(No. 3) Joanna Stutz/Angie Gamble, Wheaton	L, 6-1, 6-1
Sept. 5	(No. 3) Amy West/Amy Kleinschmidt, Oshkosh	L, 6-1, 6-1

Carrie Pasko/Erin Goodtel
Sept. 16	(No. 4) RF	L, 6-2, 7-5

Cecily Marx/Megan Schwanbeck
Sept. 19	(No. 4) Kelli Beirman/Cori Larson, Bethel	W, 1-6, 6-4, 6-2
Oct. 17	(exh) Holly Smith/Sarah Kuntzsch, La Crosse	L, 6-2, 6-2

Carrie Pasko/Dana Rozmanoski
Sept. 5	(No. 4) Rhonda Rozek/Laura Reinbold, Carthage	L, 6-0, 6-1
Sept. 5	(No. 4) Lisa Krist/Jenni Sauer, Whitewater	L, 6-0, 6-2

Jenny Anderson/Megan Schwanbeck
Sept. 25	(exh) Oshkosh	W, 6-2, 6-2
Oct. 3	(exh) Whitewater	L, 6-4, 6-1

Sarah Lundquist/Megan Schwanbeck
Oct. 6	(No. 2) Chrissy Kraft/Julie Willcom, River Falls	L, 6-1, 7-6

Jenny Anderson/Dana Rozmenoski
Oct. 6	(exh) Laura Hanson/Steph Sande, River Falls	L, 6-0, 0-6, 6-4

Jenny Anderson/Cecily Marx
Oct. 17 	(exh) Kathy Nelson/Lisa Klawiter, Eau Claire	L, 8-1


Updated: October 27, 1998