UW-Stout 1997 Final Tennis Results

Singles No. 1 No. 2 No. 3 No. 4 No. 5 No. 6 Exh Total
Amy Jamieson 16-5* 16-5
WWIAC 5-1 5-1
Lauren Mader 15-5* 15-5
WWIAC 5-1 5-1
Carrie Kish 9-6 1-1 10-7
WWIAC 2-3 1-0 3-3
Jessica Pfeiffer 2-1 5-5 1-0 8-5
WWIAC 0-1 2-2 1-0 3-3
Shannon Seppela 1-2 4-7 5-11
WWIAC 0-1 1-4 1-5
Ann Jackson 0-2 0-9 0-1 0-12
WWIAC 0-1 0-4 0-1 0-6
Cecily Marx 1-1 0-4 1-1
WWIAC 0-0
September Beck 0-1 0-1
WWIAC 0-1
Total 16-5 15-5 9-8 3-11 6-8 6-8
WWIAC Total 5-1 5-1 2-4 1-5 2-4 2-4

*WIAC Runner-up


Doubles

No. 1 No. 2 No. 3 Exh Total
Jamieson/Mader 14-6* 14-6
WWIAC 3-1 3-1
Jamieson/Kish 2-0 2-0
WWIAC 2-0 2-0
Mader/Pfeiffer 2-0 2-0
WWIAC 2-0 2-0
Kish/Beck 2-1 2-1
WWIAC 0-0
Pfeiffer/Jackson 0-3 0-3
WWIAC 0-0
Kish/Pfeiffer 1-4 1-4
WWIAC 0-2 0-2
Kish/Jackson 2-3 2-3
WWIAC 1-1 1-1
Jackson/Seppela 4-4 4-4
WWIAC 1-3 1-3
Seppala/Pfeiffer 1-4 1-4
WWIAC 1-1 1-1
Kish/Seppela 0-1 0-1
WWIAC 0-0
Jackson/Marx 0-1 0-1
WWIAC 0-0
Seppela/Marx 0-3 0-3
WWIAC 0-0
Pfeiffer/Beck 1-0 1-0
WWIAC 0-0
Total 16-6 7-9 5-12
WWIAC Total 5-1 3-3 2-4


1997 UW-Stout Tennis Schedule & Results

Date Opponent Results
Sat., Sept. 6 at UW-La Crosse Doubles Tourney 6th of 6
Thurs., Sept. 11 UW-River Falls W, 8-1
Fri., Sept. 19 at UW-Whitewater* W, 6-3
Sat., Sept. 20 vs. Marian W, 9-0
Sat., Sept. 20 at Carthage L, 6-3
Thurs., Sept. 25 at Bethel College W, 6-3
Tues., Sept. 30 UW-Eau Claire* L, 9-0
Fri./Sat., Oct. 3-4 at Rolex Invitational no team scores
Tues., Oct. 7 at Macalester L, 6-3
Sat., Oct. 11 St. Norbert L, 7-2
Tues., Oct. 14 at UW-River Falls* W, 7-2
Fri., Oct. 17 UW-La Crosse* L, 5-4
Sat., Oct. 18 UW-Stevens Point* W, 5-4
Sat., Oct. 18 UW-Oshkosh* W, 5-4
Oct. 31-Nov. 1 Conference Championships 4th, 37 pts

Finished 4th overall
*denotes WIAC contest
Record: 7-5, 4-2


Singles Results

Amy Jamieson
Sept. 11 Chrissy Kraft, River Falls W, 6-0, 6-1
Sept. 19 Heather Hearn, Whitewater W, 7-6 (7-4), 6-3
Sept. 20 Kathy McCarthy, Marian W, 8-1
Sept. 20 Megan Wilsen, Carthage W, 6-1, 6-0
Sept. 22 Amy Studdiford, Bethel L, 6-3, 6-0
Sept. 30 Molly Cope, Eau Claire L, 6-4, 6-0
Oct. 3 Julie Calhoon, U of Chicago L, 4-6, 7-5, 6-3
Oct. 4 Andrea Schaetzle, St. Thomas W, 6-3, 6-1
Oct. 4 Tania Fischer, La Crosse W, 4-6, 6-2, 6-4
Oct. 4 Jodi Reeder, Buena Vista W, 6-1, 6-2
Oct. 5 Hanna Weiers, Luther W, by default
Oct. 5 Janell Ziwisky, St. Benedict W, 7-5, 6-0
Oct. 7 Betsy Colby, Macalester W, 6-0, 6-3
Oct. 11 Kathryn Peterson, St. Norbert L, 0-6, 6-2, 7-6(8)
Oct. 14 Chrissy Kraft, River Falls W, 6-2, 6-2
Oct. 17 Tania Fisher, LaCrosse W, 6-1, 6-3
Oct. 18 Laura Petzold, Stevens Point W, 6-0, 6-3
Oct. 18 Karen Piering, Oshkosh W, 6-2, 6-4
Oct. 31 Chrissy Kraft, River Falls W, 6-1, 6-0
Oct. 31 Tania Fischer, La Crosse W, 7-5, 7-6
Oct. 31 Molly Cope, Eau Claire L, 6-3, 6-2

Lauren Mader
Sept. 11 Renee Schuetzle, River Falls W, 6-1, 6-2
Sept. 19 Tricia Stachota, Whitewater W, 6-2, 6-2
Sept. 20 Becky Dorr, Marian W, 8-0
Sept. 20 Tara Doherty, Carthage W, 6-2, 6-0
Sept. 22 Becca Robertson, Bethel W, 1-6, 6-0, 6-1
Sept. 30 Coralie Lockner, Eau Claire L, 6-4, 6-2
Oct. 3 Katie Erdmann, St. Olaf L, 6-3, 7-3
Oct. 4 Kathy Weber, Neb. Wesleyan W, 7-6 (8-6), 6-2
Oct. 4 Liz Kavanagh, Augustana W, 6-3, 6-4
Oct. 4 Heather Johnson, St Thomas W, by default
Oct. 5 Janell Ziwisky, St. Benedict L, 1-6, 7-6, 6-3
Oct. 7 Leela Lausann, Macalester W, 6-0, 6-3
Oct. 11 Laettia Charpentier, St. Norbert L, 6-1, 6-2
Oct. 14 Renee Schuetzle, River Falls W, 6-3, 6-3
Oct. 17 Sarah Stepnes, La Crosse W, 6-4, 7-6 (4)
Oct. 18 Brenda Gottsacker, Stevens Point W, 6-4, 6-3
Oct. 18 Jancee Zeitler, Oshkosh W, 6-2, 6-4
Oct. 31 Renee Schuetzle, River Falls W, 6-0, 6-0
Oct. 31 Tricia Strachota, Whitewater W, 6-4, 6-3
Oct. 31 Coralie Lockner, Eau Claire L, 6-2, 6-2

Carrie Kish
Sept. 11 Katy Schaaf, River Falls W, 6-2, 6-2
Sept. 19 Renee Butters, Whitewater W, 6-3, 7-6 (7-2)
Sept. 20 Laura Jahnke, Marian W, 8-4
Sept. 20 Cherie Matardess, Carthage L, 6-0, 6-4
Sept. 22 Kate Link, Bethel W, 6-4, 3-6, 6-1
Sept. 30 Andrea Muellner, Eau Claire L, 6-4, 6-0
Oct. 3 Kyla Crandell, Principia W, 6-2, 6-3
Oct. 3 Kristin Lindbloom, St. Norbert L, 6-3, 6-2
Oct. 7 Jaime Patterson, Macalester W, 6-2, 6-3
Oct. 11 Kristin Lindbloom, St. Norbert W, 4-6, 7-6 (5), 6-4
Oct. 14 Katie Schaaf, River Falls W, 6-3, 6-3
Oct. 17 Sarah Mashack, La Crosse W, 6-1, 6-3
Oct. 18 Amy Oswold, Stevens Point L, 7-5, 6-4
Oct. 18 Lisa Schluesche, Oshkosh L, 7-6 (5), 6-2
Oct. 31 Amy Oswald, Stevens Point W, 7-5, 6-4
Oct. 31 Lisa Schluesche, Oshkosh L, 6-4, 62
Oct. 31 Sarah Schmidt, Eau Claire L, 6-0, 7-5

Ann Jackson
Sept. 19 Jenny Bacher, Whitewater L, 6-1, 6-0
Sept. 20 Kelly Daniels, Carthage L, 6-1, 6-0
Sept. 22 Christina Busman, Bethel L, 6-3, 6-2
Sept. 30 Sarah Schmidt, Eau Claire L, 6-1, 6-2
Oct. 7 Karen Martin, Macalester L, 6-4, 6-0
Oct. 11 Amy Bellantonia, St. Norbert L, 6-2, 6-1
Oct. 14 Alicia Bader, River Falls L, by default
Oct. 17 Lauren Campbell, La Crosse L, 6-3, 6-4
Oct. 18 Aimee Strobig, Stevens Point L, by default
Oct. 18 Brittany Moser, Oshkosh L, 6-0, 6-0
Oct. 31 Lauren Campbell, LaCrosse L, 6-1, 6-1
Oct. 31 Renee Butters, Whitewater L, 6-2, 7-5

Jessica Pfeiffer
Sept. 11 Alicia Bader, River Falls W, 6-2, 6-2
Sept. 19 Jenna Larson, Whitewater W, 6-2, 6-4
Sept. 20 Kandace Bohholz, Whitewater W, 8-4
Sept. 20 Kelly Carstensen, Carthage L, 6-2, 3-6, 6-3
Sept. 22 Lisa Beckermann, Bethel W, 2-6, 7-6 (7-3), 7-5
Sept. 30 Kathy Nelson, Eau Claire L, 6-3, 6-0
Oct. 11 Sarah Wittman, St. Norbert W, 6-4, 6-2
Oct. 14 Julie Willkom, River Falls W, 6-4, 7-6 (7-4)
Oct. 17 Machelle Warner, LaCrosse L, 7-6 (5), 2-6, 6-1
Oct. 18 Anne Renken, Stevens Point L, 6-2, 6-2
Oct. 18 Sara Fisher, Oshkosh W, 6-4, 3-6, 6-1
Oct. 31 Julie Willkom, River Falls W, 4-6, 6-1, 6-0
Oct. 31 Jennifer Pekulik, Oshkosh L, 6-3, 6-0
Oct. 31 Machelle Warner, LaCrosse L, 7-5, 6-7 (9-7), 6-3

Shannon Seppela
Sept. 11 Shanna Nelson, River Falls W, 6-2, 6-1
Sept. 19 Heather Schaumburek, WW L, 6-7 (7-4), 6-3, 6-4
Sept. 20 Jennifer Hecht, Marian W, 8-0
Sept. 20 Kristen Hytmanek, Carthage L, 6-1, 6-1
Sept. 22 Sarah Strand, Bethel W, 6-3, 6-3
Sept. 30 Suzie Hickman, Eau Claire L, 6-1, 6-1
Oct. 7 Sarah Roberts, Macalester L, 6-3, 6-1
Oct. 11 Carrie Zeman, St. Norbert L, 6-1, 6-2
Oct. 14 Stef Angus, River Falls L, 6-3, 6-4
Oct. 17 Tara Bell, La Crosse L, 6-3, 6-3
Oct. 18 Lynn Schoeni, Stevens Point W, 6-1, 6-1
Oct. 18 Jenny Pekulik, Oshkosh L, 6-1, 6-2
Oct. 31 Heather Schaumburek, WW L, 3-6, 6-0, 6-4
Oct. 31 Lynn Schoeni, Stevens Point W, 6-4, 6-4

Cecily Marx
Sept. 20 Lori Berres, Marian W, 8-2
Sept. 20 Jill Kerth, Carthage L, 8-6
Oct. 7 Brooke Bush, Macalester L, 6-0, 6-1
Oct. 14 Sarah Kastern, River Falls L, 6-4, 6-2
Oct. 18 Jenny Derse, Stevens Point L, 6-3, 6-4

September Beck
Sept. 11 Julie Willkom, River Falls L, 1-6, 6-4, 6-4


Doubles Results

Amy Jamieson/Lauren Mader
Sept. 6 Karen Peiring/Lisa Schluesch, Oshkosh W, 7-6 (7-1), 6-3
Sept. 6 Heather Hearn/Tricia Stachota, Whitewater W, 6-3, 6-1
Sept. 6 Kathryn Peterson/Laetitia Charpentier, St. Norbert L, 6-4, 6-3
Sept. 11 Renee Schuetzle/Katy Schaaf, River Falls W, 7-5, 6-1
Sept. 19 Heather Hearn/Tricia Strachota, Whitewater W, 6-0, 2-6, 6-3
Sept. 20 Becky Dorr/Laura Jahnke, Marian W, 6-2, 6-0
Sept. 20 Megan Wilsen/Kelly Daniels, Carthage W, 8-4
Sept. 22 Amy Studdiford/Becca Robertson, Bethel W, 8-5
Sept. 30 Coralie Lockner/Angie Johnson, Eau Claire L, 2-6, 6-1, 6-4
Oct. 3 Janell Zwisky/Liz Keifenheim, St. Benedict L, 6-4, 6-1
Oct. 4 Headlee/Reeder, Buena Vista W, 6-4, 6-1
Oct. 4 Debelak/Graf, St. Scholastica W, by default
Oct. 4 Erdmann/Kielthau, St. Olaf W, by default
Oct. 5 James/Donley, Gustavus Adolphus L, 6-1, 7-5
Oct. 7 Betsy Colby/Karen Martin, Macalester L, 8-6
Oct. 11 Kathryn Peterson/Laettia Charpentier, St. Norbert L, 8-6
Oct. 14 Renee Schuetzle/Katie Schaaf, River Falls W, 6-4, 6-4
Oct. 17 Tania Fisher/Sarah Stepnes, La Crosse W, 6-4, 6-4
Nov. 1 Laura Petzold/Amy Oswold, Stevens Point W, 7-5, 6-1
Nov. 1 Coralie Lockner/Angie Johnson, Eau Claire W, 6-1, 6-3

Amy Jamieson/Carrie Kish
Oct. 18 Laura Petzold/Amy Oswold, Stevens Point W, 6-2, 7-6 (4)
Oct. 18 Karen Piering/Lisa Schluesche, Oshkosh W, 5-7, 6-3, 6-0

Carrie Kish/Jessica Pfeiffer
Sept. 19 Renee Butters/Jenny Bacher, Whitewater L, 6-3, 6-4
Sept. 20 Kathy McCarthy/Kandace Bohholz, Marian W, 7-6 (8-6), 6-2
Sept. 22 Kate Link/Christina Busman, Bethel L, 8-5
Sept. 30 Molly Cope/Andrea Muellner, Eau Claire L, 6-3, 4-6, 6-2
Oct. 11 Kristin Lindbloom/Amy Bellantonia, St. Norbert L, 8-3

Lauren Mader/Jessica Pfeiffer
Oct. 18 Brenda Gottsacker/Laura Henn, Stevens Point W, 6-2, 6-3
Oct. 18 Jancee Zeitler/Brittany Moser, Oshkosh W, 6-1, 3-6, 6-2

Shannon Seppala/Ann Jackson
Sept. 11 Steph Angus/Shanna Nelson, River Falls W, 6-4, 8-6
Sept. 19 Heather Schamburek/Jenna Larson, Whitewater W, 6-3, 6-1
Sept. 20 Jennifer Hecht/Lori Berres, Marian W, 6-4, 6-2
Sept. 22 Lisa Beckermann/Sarah Strand, Bethel W, 9-7
Sept. 30 Jill Graving/Jackie Dutot, Eau Claire L, 6-1, 6-1
Oct. 11 Sarah Wittman/Carrie Zeman, St. Norbert L, 9-8 (7)

Carrie Kish/Shannon Seppela
Oct. 7 Leela Lauasann/Jamie Patterson, Macalester L, 8-2

Ann Jackson/Carrie Kish
Sept. 20 Tara Doherty/Kara Klemens, Carthage L, 8-2
Oct. 14 Chrissy Kraft/Alicia Bader, River Falls W, 7-6 (8-6), 4-6, 6-4
Oct. 17 Machelle Wahrer/Tara Bell, LaCrosse L, 6-2, 6-4
Nov. 1 Renee Butters/Jenny Bacher, Whitewater L, 6-2, 6-3
Nov. 1 Chrissy Kraft/Alicia Bader, River Falls W, 6-1, 6-1

Ann Jackson/Shannon Seppela
Oct. 18 Anne Reiker/Aimee Strobig, Stevens Point L, 6-1, 4-6, 6-3
Oct. 18 Sara Fisher/Michelle Przybylski, Oshkosh L, 6-4, 6-1

Jessica Pfeiffer/Ann Jackson
Sept. 6 Sarah Kiedrowski/Machelle Wahrer, La Crosse L, 6-1, 7-5
Sept. 6 Cathy Croasdaile/Shioban Fackelman, St. Norbert L, 2-6, 6-3, 7-5
Sept. 6 Jenna Larson/Heather Schamburek, Whitewater L, 6-0, 6-1

Shannon Seppala/Jessica Pfeiffer
Sept. 20 Cherie Matardess/Kelly Carstensen, Carthage L, 8-4
Oct. 14 Julie Willkom/Shauna Nelson, River Falls W, 6-3, 6-1
Oct. 17 Krysten Leary/Becky Longsdorf, La Crosse L, 6-2, 4-6, 6-4
Nov. 1 Anne Renkin/Amy Strebig, Stevens Point L, 6-1, 6-2
Nov. 1 Jenna Larson/Heather Schamburek, Whitewater L, 6-3, 4-6, 7-5


Shannon Seppela/Cecily Marx
Sept. 6 Jenny Pekulik/Amy Kleinschmidt, Oshkosh L, 6-0, 6-1
Sept. 6 Becky Longsdorf/Krysten Leary, La Crosse L, 6-2, 6-0
Sept. 6 Tarah Martin/Tricia Wudi, Whitewater L, 7-5, 1-6, 6-2
Ann Jackson/Cecily Marx
Oct. 7 Brooke Bush/Liz Dingee L, 8-4

Carrie Kish/September Beck
Sept. 6 Jenny Bacher/Renee Butter, Whitewater W, 4-6, 6-3, 6-3
Sept. 6 Leanne Biehl/Angela Chua, Wheaton L, 6-4, 6-1
Sept. 6 Tara Bell/Sarah Mashack, La Crosse W, 6-2, 6-4

Jessica Pfeiffer/September Beck
Sept. 11 Chrissy Kraft/Alicia Bader, River Falls W, 6-2, 6-1

Updated: November 1997