Licensed to University of Wisconsin Stout
                                       HY-TEK's Meet Manager 2/28/2009 09:00 PM
                WIAC Indoor Conference - 2/28/2009 to 3/1/2009                 
                          Track & Field Championships                          
                         University of Wisconsin-Stout                         
                                    Results                                    
 
Event 2  Men Indoor Pentathlon
=======================================================================================
  Conference: #  3933  1993        Bill Schroeder, UW-La Crosse                
  Fieldhouse: $  3771  2/1993      Bill Schroeder, UW-La Crosse                
  Honor Roll: %  3576  2/7/2009    Ben Zill, UW-Oshkosh                        
                 3400  PROV
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
Finals
  1       Ben Zill      JR UW Oshkosh                3495                   10   
  2       Mike Dellema  JR UW Stevens Point          3282                    8   
  3       Brian Thill   FR UW Stevens Point          3240                    6   
  4       Jason Ulman   FR UW Oshkosh                3211                    5   
  5       Nate Woodwar  JR UW Eau Claire             3099                    4   
  6       Darin Kuhnke  SR UW Whitewater             3056                    3   
  7       Bart Mestell  FR UW Eau Claire             3050                    2   
  8       Nick Stone    FR UW La Crosse              3033                    1   
  9       Ken Schmidt   SO UW Whitewater             3019                  
 10       Kyle Staff    FR UW River Falls            2975                  
 11       Pat Lockingt  FR UW Whitewater             2900                  
 12       Frank Bralic  FR UW Whitewater             2887                  
 13       Jacob Wellba  FR UW Platteville            2873                  
 14       Joe Wienrich  SR UW River Falls            2849                  
 15       Shane Jackso  SO UW Stout                  2831                  
 16       Bryce Robey   SO UW River Falls            2714                  
 17       Jake Cavanau  SO UW River Falls            2657                  
 18       Tom O'Connor  SO UW Oshkosh                2559                  
 19       Kevin Rengo   SO UW River Falls            2535                  
 20       Carl Callabr  FR UW River Falls            2527                  
 21       Nathan Heinr  FR UW Whitewater             2512                  
 22       Nate Schmitt  SO UW Stout                  2449                  
 23       John Heinlei  FR UW Stout                  2342                  
 24       Dillon McFar  JR UW Stout                  2274                  
 25       Bill Stommel  FR UW Stout                  2269                  
 
Event 2  Indoor Pentathlon: #1 Men 1000 Meter Run Indoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1       Kevin Rengo         SO UW River Falls         2:44.65     822
  2       Jake Cavanaugh      SO UW River Falls         2:47.60     791
  3       Dillon McFarren     JR UW Stout               2:48.43     782
  4       Carl Callabrese     FR UW River Falls         2:50.64     759
  5       Ben Zill            JR UW Oshkosh             2:52.03     744
  6       Bryce Robey         SO UW River Falls         2:52.04     744
  7       Bart Mestelle       FR UW Eau Claire          2:52.75     737
  8       Brian Thill         FR UW Stevens Point       2:52.89     736
  9       Ken Schmidt         SO UW Whitewater          2:54.39     720
 10       Nathan Heinritz     FR UW Whitewater          2:54.70     717
 11       Pat Lockington      FR UW Whitewater          2:59.46     670
 12       Kyle Staff          FR UW River Falls         3:00.47     660
 13       Mike Dellemann      JR UW Stevens Point       3:01.67     648
 14       John Heinlein       FR UW Stout               3:01.68     648
 15       Nate Schmitt        SO UW Stout               3:04.71     619
 16       Nate Woodward       JR UW Eau Claire          3:04.80     618
 17       Jacob Wellbank      FR UW Platteville         3:05.19     614
 18       Bill Stommel        FR UW Stout               3:05.34     613
 19       Shane Jackson       SO UW Stout               3:06.60     601
 20       Frank Bralick       FR UW Whitewater          3:07.52     592
 21       Tom O'Connor        SO UW Oshkosh             3:07.91     589
 22       Darin Kuhnke        SR UW Whitewater          3:08.98     579
 23       Jason Ulman         FR UW Oshkosh             3:09.52     574
 24       Nick Stone          FR UW La Crosse           3:13.37     539
 25       Joe Wienrich        SR UW River Falls         3:15.92     517
 
Event 2  Indoor Pentathlon: #2 Men Long Jump Indoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1       Jason Ulman         FR UW Oshkosh               6.36m   20-10.50    666
  2       Mike Dellemann      JR UW Stevens Point         6.20m   20-04.25    630
  3       Ben Zill            JR UW Oshkosh               6.13m   20-01.50    615
  4       Brian Thill         FR UW Stevens Point         6.11m   20-00.50    610
  4       Nick Stone          FR UW La Crosse             6.11m   20-00.50    610
  6       Kyle Staff          FR UW River Falls           6.07m   19-11.00    602
  7       Nate Woodward       JR UW Eau Claire            5.92m   19-05.25    569
  8       Darin Kuhnke        SR UW Whitewater            5.83m   19-01.50    550
  9       Tom O'Connor        SO UW Oshkosh               5.81m   19-00.75    546
 10       Frank Bralick       FR UW Whitewater            5.76m   18-10.75    535
 11       Shane Jackson       SO UW Stout                 5.75m   18-10.50    533
 12       Ken Schmidt         SO UW Whitewater            5.66m   18-07.00    514
 13       Pat Lockington      FR UW Whitewater            5.54m   18-02.25    490
 14       Jake Cavanaugh      SO UW River Falls           5.48m   17-11.75    477
 15       Bart Mestelle       FR UW Eau Claire            5.46m   17-11.00    473
 16       Carl Callabrese     FR UW River Falls           5.44m   17-10.25    469
 16       Bryce Robey         SO UW River Falls           5.44m   17-10.25    469
 18       Joe Wienrich        SR UW River Falls           5.42m   17-09.50    465
 19       John Heinlein       FR UW Stout                 5.31m   17-05.25    443
 20       Jacob Wellbank      FR UW Platteville           5.28m   17-04.00    437
 21       Kevin Rengo         SO UW River Falls           5.25m   17-02.75    431
 22       Dillon McFarren     JR UW Stout                 5.24m   17-02.25    429
 23       Nathan Heinritz     FR UW Whitewater            5.16m   16-11.25    413
 24       Nate Schmitt        SO UW Stout                 5.13m   16-10.00    407
 25       Bill Stommel        FR UW Stout                 4.91m   16-01.50    365
 
Event 2  Indoor Pentathlon: #3 Men Shot Put Indoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1       Ben Zill            JR UW Oshkosh              11.91m   39-01.00    601
  2       Mike Dellemann      JR UW Stevens Point        11.50m   37-08.75    576
  3       Joe Wienrich        SR UW River Falls          11.48m   37-08.00    575
  4       Darin Kuhnke        SR UW Whitewater           11.42m   37-05.75    571
  5       Jacob Wellbank      FR UW Platteville          11.02m   36-02.00    547
  6       Bart Mestelle       FR UW Eau Claire           10.95m   35-11.25    543
  7       Nate Woodward       JR UW Eau Claire           10.54m   34-07.00    518
  8       Brian Thill         FR UW Stevens Point        10.20m   33-05.75    498
  9       Kevin Rengo         SO UW River Falls          10.03m   32-11.00    487
 10       Pat Lockington      FR UW Whitewater            9.65m   31-08.00    465
 11       John Heinlein       FR UW Stout                 9.54m   31-03.75    458
 12       Shane Jackson       SO UW Stout                 9.44m   30-11.75    452
 13       Kyle Staff          FR UW River Falls           9.42m   30-11.00    451
 14       Ken Schmidt         SO UW Whitewater            9.30m   30-06.25    444
 15       Carl Callabrese     FR UW River Falls           9.27m   30-05.00    442
 16       Jason Ulman         FR UW Oshkosh               9.11m   29-10.75    432
 17       Dillon McFarren     JR UW Stout                 8.95m   29-04.50    423
 18       Frank Bralick       FR UW Whitewater            8.89m   29-02.00    419
 19       Nathan Heinritz     FR UW Whitewater            8.87m   29-01.25    418
 20       Bryce Robey         SO UW River Falls           8.67m   28-05.50    406
 21       Nick Stone          FR UW La Crosse             8.64m   28-04.25    404
 22       Tom O'Connor        SO UW Oshkosh               8.42m   27-07.50    391
 23       Nate Schmitt        SO UW Stout                 8.01m   26-03.50    367
 24       Bill Stommel        FR UW Stout                 7.99m   26-02.75    366
 25       Jake Cavanaugh      SO UW River Falls           7.79m   25-06.75    354
 
Event 2  Indoor Pentathlon: #4 Men High Jump Indoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1       Jason Ulman         FR UW Oshkosh               1.96m    6-05.00    767
  2       Brian Thill         FR UW Stevens Point         1.93m    6-04.00    740
  2       Frank Bralick       FR UW Whitewater            1.93m    6-04.00    740
  4       Nick Stone          FR UW La Crosse             1.90m    6-02.75    714
  5       Ben Zill            JR UW Oshkosh               1.87m    6-01.50    687
  5       Nate Woodward       JR UW Eau Claire            1.87m    6-01.50    687
  7       Shane Jackson       SO UW Stout                 1.81m    5-11.25    636
  7       Jacob Wellbank      FR UW Platteville           1.81m    5-11.25    636
  7       Joe Wienrich        SR UW River Falls           1.81m    5-11.25    636
 10       Darin Kuhnke        SR UW Whitewater            1.78m    5-10.00    610
 11       Jake Cavanaugh      SO UW River Falls           1.75m    5-08.75    585
 11       Mike Dellemann      JR UW Stevens Point         1.75m    5-08.75    585
 13       Pat Lockington      FR UW Whitewater            1.72m    5-07.75    560
 13       Ken Schmidt         SO UW Whitewater            1.72m    5-07.75    560
 13       Kyle Staff          FR UW River Falls           1.72m    5-07.75    560
 16       Bart Mestelle       FR UW Eau Claire            1.69m    5-06.50    536
 16       Nate Schmitt        SO UW Stout                 1.69m    5-06.50    536
 16       Nathan Heinritz     FR UW Whitewater            1.69m    5-06.50    536
 19       Tom O'Connor        SO UW Oshkosh               1.63m    5-04.25    488
 19       Bryce Robey         SO UW River Falls           1.63m    5-04.25    488
 21       Bill Stommel        FR UW Stout                 1.60m    5-03.00    464
 22       Dillon McFarren     JR UW Stout                 1.57m    5-01.75    441
 23       John Heinlein       FR UW Stout                 1.54m    5-00.50    419
 23       Carl Callabrese     FR UW River Falls           1.54m    5-00.50    419
 23       Kevin Rengo         SO UW River Falls           1.54m    5-00.50    419
 
Event 2  Indoor Pentathlon: #5 Men 55 Meter Hurdles Indoor Pentathlon
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1       Ben Zill            JR UW Oshkosh                7.94   6    848
  2       Mike Dellemann      JR UW Stevens Point          7.96   3    843
  3       Ken Schmidt         SO UW Whitewater             8.21   2    781
  4       Jason Ulman         FR UW Oshkosh                8.25   4    772
  5       Nick Stone          FR UW La Crosse              8.28   1    766
  6       Bart Mestelle       FR UW Eau Claire             8.29   2    761
  7       Darin Kuhnke        SR UW Whitewater             8.36   1    746
  8       Pat Lockington      FR UW Whitewater             8.49   4    715
  9       Nate Woodward       JR UW Eau Claire             8.53   6    707
 10       Kyle Staff          FR UW River Falls            8.55   5    702
 11       Brian Thill         FR UW Stevens Point          8.75   7    656
 11       Joe Wienrich        SR UW River Falls            8.75   6    656
 13       Jacob Wellbank      FR UW Platteville            8.82   1    639
 14       Shane Jackson       SO UW Stout                  8.96   5    609
 15       Bryce Robey         SO UW River Falls            8.97   5    607
 16       Frank Bralick       FR UW Whitewater             9.00   2    601
 17       Tom O'Connor        SO UW Oshkosh                9.27   7    545
 18       Nate Schmitt        SO UW Stout                  9.39   5    520
 19       Bill Stommel        FR UW Stout                  9.70   1    461
 20       Jake Cavanaugh      SO UW River Falls            9.75   3    450
 21       Carl Callabrese     FR UW River Falls            9.82   4    438
 22       Nathan Heinritz     FR UW Whitewater             9.87   3    428
 23       Kevin Rengo         SO UW River Falls           10.17   7    376
 24       John Heinlein       FR UW Stout                 10.18   7    374
 25       Dillon McFarren     JR UW Stout                 11.36   3    199
 
Event 2  Indoor Pentathlon: #7 Men 1000 Meter Run Indoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1       Kevin Rengo         SO UW River Falls         2:44.65     822
  2       Jake Cavanaugh      SO UW River Falls         2:47.60     791
  3       Dillon McFarren     JR UW Stout               2:48.43     782
  4       Carl Callabrese     FR UW River Falls         2:50.64     759
  5       Ben Zill            JR UW Oshkosh             2:52.03     744
  6       Bryce Robey         SO UW River Falls         2:52.04     744
  7       Bart Mestelle       FR UW Eau Claire          2:52.75     737
  8       Brian Thill         FR UW Stevens Point       2:52.89     736
  9       Ken Schmidt         SO UW Whitewater          2:54.39     720
 10       Nathan Heinritz     FR UW Whitewater          2:54.70     717
 11       Pat Lockington      FR UW Whitewater          2:59.46     670
 12       Kyle Staff          FR UW River Falls         3:00.47     660
 13       Mike Dellemann      JR UW Stevens Point       3:01.67     648
 14       John Heinlein       FR UW Stout               3:01.68     648
 15       Nate Schmitt        SO UW Stout               3:04.71     619
 16       Nate Woodward       JR UW Eau Claire          3:04.80     618
 17       Jacob Wellbank      FR UW Platteville         3:05.19     614
 18       Bill Stommel        FR UW Stout               3:05.34     613
 19       Shane Jackson       SO UW Stout               3:06.60     601
 20       Frank Bralick       FR UW Whitewater          3:07.52     592
 21       Tom O'Connor        SO UW Oshkosh             3:07.91     589
 22       Darin Kuhnke        SR UW Whitewater          3:08.98     579
 23       Jason Ulman         FR UW Oshkosh             3:09.52     574
 24       Nick Stone          FR UW La Crosse           3:13.37     539
 25       Joe Wienrich        SR UW River Falls         3:15.92     517
 
Event 4  Men 55 Meter Hurdles
===================================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 5 Best Times
  Conference: #  7.47  1993        Norris Thomas, UW-La Crosse                 
  Fieldhouse: $  7.57  1/1993      Norris Thomas/Marcus Walgrave, UW-La Crosse 
  Honor Roll: %  7.68  2/7/2009    Jamar Jackson, UW-La Crosse                 
                 7.55  AUTO
                 7.73  PROV
    Name                    Year School                 Prelims                  H#
===================================================================================
Preliminaries
  1       Jamar Jackson       SR UW La Crosse              7.87Q                  1 
  2       Mike Dellemann      JR UW Stevens Point          7.88Q                  2 
  3       Keith Dismuke       FR UW Stevens Point          7.89Q                  3 
  4       Kendall Wade        JR UW Stout                  7.89q                  2 
  5       Brian Gensrick      SO UW Whitewater             7.92q                  3 
  6       Andrew Melby        JR UW Platteville            7.96q                  1 
  6       Patrick Keyes       SO UW Eau Claire             7.96q                  1 
  8       Ben Zill            JR UW Oshkosh                7.99q                  2 
  9       Scott Spexarth      SO UW La Crosse              8.03                   3 
 10       Kris Riggs          FR UW Stevens Point          8.04                   2 
 11       Josh Dietz          JR UW River Falls            8.06                   1 
 12       Nick Katsandonis    SR UW Oshkosh                8.07                   3 
 13       Trevor Riehle-Ludt  FR UW Oshkosh                8.11                   1 
 14       Luke Ackerson       FR UW La Crosse              8.14                   3 
 15       Pat Bryan           SO UW La Crosse              8.17                   3 
 15       Mitch Sebranek      FR UW Eau Claire             8.17                   2 
 17       Ryan Fosler         FR UW Oshkosh                8.27                   1 
 18       Taylor Worthy       FR UW Stevens Point          8.28                   2 
 19       Noah Simon          SO UW Platteville            8.32                   3 
 20       Darrell Martin      SR UW Platteville            8.36                   2 
 21       Jared Sanchez       SO UW Oshkosh                8.50                   2 
 22       Andy Gerver         FR UW Eau Claire             8.55                   1 
 23       Jonny Knight        FR UW Superior               8.82                   3 
 
Event 6  Men 55 Meter Dash
===================================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 5 Best Times
  Conference: #  6.32  2004        Matt Pagel, UW-La Crosse                    
  Fieldhouse: $  6.32  3/2004      Matt Pingel, UW-La Crosse                   
  Honor Roll: %  6.33  2/21/2009   Keith Ingram, UW-Stevens Point              
                 6.36  AUTO
                 6.47  PROV
    Name                    Year School                 Prelims                  H#
===================================================================================
  1       Keith Ingram        FR UW Stevens Point          6.40Q                  1 
  2       Frankie Adams       SR UW Eau Claire             6.43Q                  3 
  3       Matt Gordy          JR UW La Crosse              6.49Q                  2 
  4       Justin Janke        SR UW Eau Claire             6.45q                  3 
  4       Brent Jude          JR UW Oshkosh                6.45q                  1 
  6       Zach Lee            SO UW La Crosse              6.51q                  1 
  7       David Sikorski      FR UW La Crosse              6.52q                  3 
  8       Lynn Oyawairi       FR UW Platteville            6.54q                  2 
  9       Shane Diederichs    FR UW Oshkosh                6.56                   2 
 10       Daniel Drewek       FR UW Stout                  6.61                   3 
 10       Jared Sitte         FR UW La Crosse              6.61                   1 
 10       Dean Jensen         FR UW Oshkosh                6.61                   1 
 13       Carlos Concepcion   SO UW Stout                  6.62                   2 
 14       Josh Ireland        SR UW Whitewater             6.65                   3 
 15       Matt Bischoff       JR UW Platteville            6.67                   3 
 16       Chad Churchill      JR UW Oshkosh                6.68                   3 
 17       Dan Strong          SR UW Stout                  6.69                   1 
 18       Matt Szmanda        SO UW Stevens Point          6.74                   2 
 19       Jamar Jackson       SR UW La Crosse              6.77                   2 
 20       Chad Sparling       FR UW Stevens Point          6.79                   3 
 21       Ben Stuckey         FR UW Stevens Point          6.80                   2 
 --       Sam Flood           SO UW Stout                    FS                   2 
 
Event 8  Men 400 Meter Dash
===================================================================================
12 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 8 Best Times
  Conference: # 48.23  1991        Dean Bryan, UW-Stevens Point                
  Fieldhouse: $ 48.39  2/2007      Aaron Buzard, Minnesota                     
  Honor Roll: % 49.10  2/7/2009    Isiah Gray, UW-Whitewater                   
                48.46  AUTO
                49.68  PROV
    Name                    Year School                 Prelims                  H#
===================================================================================
  1       Isiah Gray          FR UW Whitewater            49.42Q                  4 
  2       Alex Rooker         JR UW La Crosse             50.49Q                  2 
  3       Ryan Mendez         SO UW La Crosse             50.69Q                  1 
  4       Ben Zill            JR UW Oshkosh               51.05Q                  3 
  5       Pat Mackin          FR UW Eau Claire            50.63q                  2 
  6       Peter Schroeder     FR UW Whitewater            50.84q                  4 
  7       Paul Yerhot         FR UW La Crosse             50.89q                  4 
  8       Dan Rodewald        SO UW River Falls           50.94q                  1 
  9       Andrew Jacobs       FR UW Stevens Point         50.95q                  2 
 10       Mitch Spees         SR UW Platteville           51.05q                  2 
 11       Tim Braunschweig    JR UW Eau Claire            51.06q                  3 
 12       Nick Dax            FR UW Stevens Point         51.17q                  1 
 13       Terrence Thigpen    SO UW La Crosse             51.25                   3 
 14       Chris Kupfer        SR UW Eau Claire            51.34                   4 
 15       Justin White        JR UW Eau Claire            51.42                   1 
 16       Zach Scott-Keyser   FR UW Stevens Point         51.47                   3 
 17       Bradley Koback      JR UW Stevens Point         51.67                   3 
 18       Chris Lipke         SO UW Oshkosh               52.18                   2 
 19       Andy Watters        SR UW Platteville           52.35                   2 
 20       AJ Hollanquest      SR UW Oshkosh               52.41                   1 
 21       Alek Konopacki      SR UW Whitewater            52.45                   1 
 --       Joshua Schwinn      FR UW Stevens Point           DNF                   4 
 
Event 10  Men 200 Meter Dash
===================================================================
12 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 8 Best Times
  Conference: # 21.34  2003        Andrew Rock, UW-La Crosse                   
  Fieldhouse: $ 21.52  3/2004      Andrew Rock, UW-La Crosse                   
  Honor Roll: % 21.92  2/7/2009    Keith Ingram, UW-Stevens Point              
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
  1       Matt Gordy          JR UW La Crosse             22.48Q  3 
  2       Chris Kupfer        SR UW Eau Claire            22.49Q  1 
  3       Keith Ingram        FR UW Stevens Point         22.58Q  4 
  4       Kendall Wade        JR UW Stout                 22.64Q  2 
  5       Alex Rooker         JR UW La Crosse             22.50q  1 
  6       Sam Flood           SO UW Stout                 22.63q  3 
  7       Ernest Downing      FR UW Whitewater            22.69q  4 
  8       Dean Jensen         FR UW Oshkosh               22.73q  1 
  9       AJ Hollanquest      SR UW Oshkosh              J22.73q  1 
 10       Zach Lee            SO UW La Crosse             22.78q  2 
 10       Dan Strong          SR UW Stout                 22.78q  2 
 12       Isiah Gray          FR UW Whitewater            22.81q  3 
 13       Matt Bischoff       JR UW Platteville           22.91   4 
 13       Lynn Oyawairi       FR UW Platteville           22.91   3 
 15       Terrence Thigpen    SO UW La Crosse             22.95   3 
 16       Dan Rodewald        SO UW River Falls           23.01   2 
 17       Mitch Spees         SR UW Platteville           23.08   4 
 17       Austin Heath        FR UW Eau Claire            23.08   2 
 19       Josh Ireland        SR UW Whitewater            23.11   1 
 19       Nate Kelly          FR UW Eau Claire            23.11   4 
 21       Zach Scott-Keyser   FR UW Stevens Point         23.24   2 
 22       Chad Churchill      JR UW Oshkosh               23.52   3 
 23       Matt Szmanda        SO UW Stevens Point         24.48   1 
 
Event 12  Men 800 Meter Run
================================================================================
9 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 6 Best Times
  Conference: # 1:50.03  2002        Matt Groose, UW-Oshkosh                   
  Fieldhouse: $ 1:53.51  1/1997      Darin Shepardson, UW-La Crosse            
  Honor Roll: % 1:52.96  1/24/2009   Aron Kehoe, UW-Whitewater                 
                1:52.80  AUTO
                1:54.85  PROV
    Name                    Year School                 Prelims                 
================================================================================
  1       Nick Zeien          SO UW River Falls         1:54.76Q                 
  2       Greg Haak           JR UW Stevens Point       1:55.35Q                 
  3       Adam Lang           SO UW Stevens Point       1:56.11Q                 
  4       Tony Carr           SR UW Eau Claire          1:55.44q                 
  5       Matt Kovnesky       SR UW Whitewater          1:55.45q                 
  6       Ben Wizner          JR UW Oshkosh             1:55.69q                 
  6       Brakken Kraker      JR UW Whitewater          1:55.69q                 
  8       Aron Kehoe          SO UW Whitewater          1:56.11q                 
  9       David Litsheim      SO UW Stevens Point       1:56.40q                 
 10       Wes Fischer         JR UW Eau Claire          1:57.11                  
 11       Adam Steinke        JR UW Stevens Point       1:57.15                  
 12       Brandon Harms       SO UW Platteville         1:57.79                  
 13       McCauley Kraker     FR UW La Crosse           1:58.03                  
 14       Indy Lijevall       FR UW River Falls         1:58.21                  
 15       Adam Duckart        SO UW Stevens Point       1:58.75                  
 16       Rob Wilcox          SR UW Eau Claire          1:59.06                  
 17       Mitch Wilson        FR UW La Crosse           1:59.09                  
 18       Tony Kilburg        JR UW Platteville         1:59.48                  
 19       Brandon Zink        FR UW Platteville         2:01.25                  
 20       Dan Downey          FR UW Stevens Point       2:02.34                  
 
Event 18  Men 5000 Meter Run
=======================================================================================
  Conference: # 14:33.00  1988        Dan Held, UW-Eau Claire                  
  Fieldhouse: $ 14:39.12  1/2006      Ryan Miessen, Unattached                 
  Honor Roll: % 14:12.64  2/14/2009   Willy Kaul, UW-Oshkosh                   
                14:30.00  AUTO
                14:53.00  PROV
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
Finals
  1       Chris Wirtz   JR UW Eau Claire         14:51.48                   10   
  2       Andrew McGui  SR UW Oshkosh            14:52.14                    8   
  3       Jason Garven  JR UW Platteville        15:00.77                    6   
  4       Nate Petesch  SO UW Platteville        15:02.13                    5   
  5       Tom Breitbac  FR UW Eau Claire         15:03.90                    4   
  6       Philip Riche  JR UW Stevens Point      15:04.60                    3   
  7       Corey Towle   JR UW Stevens Point      15:05.37                    2   
  8       Chad Ernst    SO UW River Falls        15:05.52                    1   
  9       Sean Kutz     FR UW Oshkosh            15:06.74                  
 10       Max Renner    JR UW Eau Claire         15:15.68                  
 11       Geoff Gundla  SR UW Oshkosh            15:16.44                  
 12       Connor Lonni  SO UW La Crosse          15:16.72                  
 13       Dave Schneek  SO UW Whitewater         15:22.79                  
 14       Joel Heroux   FR UW Stevens Point      15:25.17                  
 15       Nathan Carey  JR UW Stout              15:28.73                  
 16       Terry Witkow  FR UW Stevens Point      15:30.46                  
 17       Brian Finnel  SO UW Stevens Point      15:31.42                  
 18       Andrew Vos    JR UW Oshkosh            15:34.23                  
 19       Dan Machmuel  SO UW Whitewater         15:34.51                  
 20       Peter Johnst  SO UW Stout              15:40.81                  
 21       Logan O'Grad  SR UW La Crosse          15:44.18                  
 22       Sean Hasenst  FR UW Stevens Point      16:04.81                  
 --       Paul Moran    JR UW La Crosse               DNF                  
 
Event 20  Men Distance Medley
=======================================================================================
  Conference: #  9:56.38  2002        UW-Oshkosh, UW-Oshkosh                   
                          Cisewski, Klueger, LeRoy, Groose                  
  Fieldhouse: $ 10:07.15  3/2004      UW-Whitewater, UW-Whitewater             
  Honor Roll: % 10:00.73  2/21/2009   UW-La Crosse, UW-La Crosse               
                10:03.50  AUTO
                10:13.50  PROV
    School                                         Finals                        Points
=======================================================================================
  1 UW - Oshkosh                                  9:59.62%                  10   
     1) Nate Stymiest FR                2) Nick Katsandonis SR            
     3) Jared Morris JR                 4) Willy Kaul SR                  
  2 UW - La Crosse                                9:59.90%                   8   
     1) Zach Wilhelmy FR                2) Paul Yerhot FR                 
     3) Mitch Wilson FR                 4) Dallas Vincent FR              
  3 UW - Eau Claire                              10:18.51                    6   
     1) Jake Zander                     2) Patrick Keyes SO               
     3) Andy Sol                        4) Adam Flyte JR                  
  4 UW - Stevens Point                           10:18.74                    5   
     1) Derek Nechuta FR                2) Aaron Baumgartner              
     3) Jon Trzebiatowski FR            4) Dom Meyer SR                   
  5 UW - Whitewater                              10:30.87                    4   
     1) Kyle O'Rourke                   2) Joe Bailey                     
     3) Joe Dixon                       4) Mathias Werve FR               
  6 UW - Platteville                             10:34.67                    3   
     1) Josh Melby                      2) Andy Watters SR                
     3) Brandon Harms SO                4) Tony Kilburg JR                
  7 UW - River Falls                             10:39.12                    2   
     1) Scott Degner SO                 2) Lucas Mueller                  
     3) Nick Zeien SO                   4) David Borner SR                
  8 UW - Stout                                   10:42.02                    1   
     1) Mickey Stott                    2) Ryan Tellock                   
     3) Kelvin Johnson FR               4) Timothy Nelson FR              
  9 UW - Superior                                10:58.69                  
     1) Seth Neumann                    2) Will Hermenson                 
     3) Chao Kucza                      4) Jordan Peterson                
 
Event 28  Men Pole Vault
=======================================================================================
  Conference: # 17-07.75  1996        Mike Schnur, UW-La Crosse                
  Fieldhouse: $    5.25m  3/2004      Hans Schmidt, UW-La Crosse               
  Honor Roll: %    5.06m  2/7/2009    Daniel Drewek, UW-Stout                  
                   5.06m  AUTO
                   4.68m  PROV
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1       Daniel Drewe  FR UW Stout                 5.02m         16-05.50  10   
  2       Mark Cufaude  SO UW Stevens Point         4.92m         16-01.75   8   
  3       Jeremiah Bur  SO UW La Crosse             4.67m         15-03.75   5.50
  3       Jon Balciar   JR UW Platteville           4.67m         15-03.75   5.50
  5       Zak Schmidt   SR UW Oshkosh              J4.67m         15-03.75   4   
  6       Tom Weigand   FR UW Whitewater            4.52m         14-10.00   2.50
  6       Jason Prochn  SO UW La Crosse             4.52m         14-10.00   2.50
  8       Spencer Holl  SR UW Platteville          J4.52m         14-10.00   1   
  9       Dave Pergand  FR UW La Crosse            J4.52m         14-10.00 
 10       Dane Dzubins  SO UW Whitewater           J4.52m         14-10.00 
 10       Scott Howard  SR UW Platteville          J4.52m         14-10.00 
 12       Vince Tumine  SO UW Stout                 4.37m         14-04.00 
 12       Bryan Pennaz  SR UW Stout                 4.37m         14-04.00 
 14       Jae Erickson  SO UW Eau Claire           J4.37m         14-04.00 
 14       Tony Fontani  SR UW Platteville          J4.37m         14-04.00 
 14       Jack Martins  SO UW Stout                J4.37m         14-04.00 
 17       Brandon Kira  JR UW Whitewater           J4.37m         14-04.00 
 18       Tom O'Connor  SO UW Oshkosh               4.22m         13-10.00 
 18       Eric Moser    FR UW La Crosse             4.22m         13-10.00 
 --       Dan Krause    FR UW Whitewater               NH                  
 --       Nick Ott      FR UW Eau Claire               NH                  
 --       Nick Desotel  SR UW Eau Claire               NH                  
 --       Pete Carlson  FR UW River Falls              NH                  
 --       Jacob Friber  JR UW Platteville              NH                  
 
Event 30  Men Long Jump
=======================================================================================
  Conference: # 24-07  1993        Bill Schroeder, UW-La Crosse                
  Fieldhouse: $ 7.57m  2/1993      Bill Schroeder, UW-La Crosse                
  Honor Roll: % 6.91m  2/7/2009    Cory Lockridge, UW-Whitewater               
                7.24m  AUTO
                6.96m  PROV
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1       Cory Lockrid  FR UW Whitewater            6.85m         22-05.75  10   
  2       Kendall Wade  JR UW Stout                 6.81m         22-04.25   8   
  3       Shaun Davis   JR UW Whitewater            6.65m         21-10.00   6   
  4       Ryan Jeffers  FR UW Whitewater            6.52m         21-04.75   5   
  5       Logan Koerte  SO UW Eau Claire           J6.52m         21-04.75   4   
  6       Tyler Eddy    SO UW Whitewater            6.51m         21-04.25   3   
  7       Alan German   FR UW Oshkosh               6.49m         21-03.50   2   
  8       Jessie Dengs  SR UW La Crosse             6.43m         21-01.25   1   
  9       Adam Leib     FR UW Oshkosh               6.38m         20-11.25 
 10       Grant Haugan  JR UW Eau Claire            6.29m         20-07.75 
 11       Jordan Young  JR UW La Crosse             6.24m         20-05.75 
 11       Nick Stone    FR UW La Crosse             6.24m         20-05.75 
 13       Keith Dismuk  FR UW Stevens Point         6.20m         20-04.25 
 14       Mike Schmitt  JR UW Whitewater            6.19m         20-03.75 
 15       Jordan Vacla  FR UW Platteville           6.18m         20-03.50 
 16       Dan Powers    JR UW Eau Claire            6.13m         20-01.50 
 17       Clark Lundqu  SO UW La Crosse             6.09m         19-11.75 
 18       Sam Flood     SO UW Stout                 6.03m         19-09.50 
 19       Blaine Lee    JR UW Stout                 5.86m         19-02.75 
 20       Keith Ingram  FR UW Stevens Point         5.81m         19-00.75 
 21       Evan Halvers  FR UW Superior              5.77m         18-11.25 
 22       Travis Moreh  FR UW Whitewater            5.64m         18-06.00 
 --       Mike Dellema  JR UW Stevens Point            ND                  
 
Event 34  Men Shot Put
=======================================================================================
  Conference: # 63-03.50  1985        Tom Newberry, UW-La Crosse               
  Fieldhouse: $   18.86m  2/1993      Pat Ahem, St. Thomas                     
  Honor Roll: %   16.37m  2/7/2009    Kyle Scofield, UW-Stevens Point          
                  16.90m  AUTO
                  15.50m  PROV
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1       Bobby Riley   SR UW La Crosse            17.38m%        57-00.25  10   
  2       Kyle Scofiel  JR UW Stevens Point        16.68m%        54-08.75   8   
  3       Bill Warren   JR UW La Crosse            15.65m         51-04.25   6   
  4       Sam Johnson   SR UW Eau Claire           15.64m         51-03.75   5   
  5       Pete Wheilan  FR UW Oshkosh              15.55m         51-00.25   4   
  6       Andy Novak    FR UW La Crosse            15.36m         50-04.75   3   
  7       Corey Digman  SR UW Platteville          15.31m         50-02.75   2   
  8       Ryan Ament    JR UW Stout                15.16m         49-09.00   1   
  9       Joe Schneide  JR UW Whitewater           14.97m         49-01.50 
 10       Luke Hibner   SO UW Whitewater           14.64m         48-00.50 
 11       Tim Lauer     JR UW Eau Claire           14.30m         46-11.00 
 12       Aaron Johnso  SR UW La Crosse            14.20m         46-07.25 
 13       Erik Rasmuss  SO UW La Crosse            14.08m         46-02.50 
 14       Luke Crowley  SR UW La Crosse            14.05m         46-01.25 
 15       Joe Lilek     FR UW Eau Claire           13.97m         45-10.00 
 16       Jordan Shull  FR UW Platteville          13.96m         45-09.75 
 17       Te Bates      JR UW Whitewater           13.68m         44-10.75 
 18       Tom Friederi  SO UW Platteville          13.35m         43-09.75 
 19       Ross Helein   FR UW Oshkosh              13.28m         43-07.00 
 20       Dakota Lang   FR UW Stout                13.23m         43-05.00 
 21       Jordan Mille  FR UW Whitewater           13.20m         43-03.75 
 22       Jon Wolff     JR UW Stout                13.13m         43-01.00 
 23       Dan Meyer     SR UW Platteville          12.85m         42-02.00 
 24       Ben Brooks    JR UW Platteville          12.52m         41-01.00 
 
                     Men - Team Rankings - 6 Events Scored
===============================================================================
    1) UW - Oshkosh                43        2) UW - Stevens Point         40   
    3) UW - La Crosse              37        4) UW - Eau Claire            35   
    5) UW - Whitewater             33.50     6) UW - Platteville           22.50
    7) UW - Stout                  20        8) UW - River Falls            3