Licensed to University of Wisconsin Stout
                                       HY-TEK's Meet Manager 1/24/2009 06:59 PM
                                 UW-Stout Open                                 
                           at UW-Stout  - 1/24/2009                            
                                    Results                                    
 
Event 2  Men 4x200 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Concordia University - St Paul  'A'                 1:31.54  
  2 Bethel University  'A'                              1:32.57  
     1) Eric Rhode                      2) Joel Quick                     
     3) Zach Schlegel                   4) Zach Dahl                      
  3 Uw-Stout  'A'                                       1:33.46  
     1) Dan Strong                      2) Kendall Wade                   
     3) Sam Flood                       4) Ryan Harder                    
  4 UW - River Falls  'A'                               1:36.30  
  5 UW - River Falls  'B'                               1:38.29  
  6 Bethel University  'B'                              1:40.36  
     1) Matt Kenutis                    2) Dan Cannon                     
     3) Peter Heiligenthal              4) Nate Tlougan                   
 
Event 4  Men 5000 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1       Phill Hernandez        La Crosse             15:49.80  
  2       Josh Kaul              La Crosse             15:51.57  
  3       Nathan Carey           Uw-Stout              15:56.60  
  4       Clint Loker            Uw-Stout              16:29.12  
  5       Dan Schield            Concordia Un          16:30.70  
  6       Dan Buvid              La Crosse             16:38.40  
  7       Eric Haapakoski        Uw-Stout              17:09.23  
  8       Sam Rabideau           Uw-Stout              17:16.53  
 
Event 6  Men 55 Meter Hurdles
===================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1       Jamar Jackson          La Crosse                 7.93Q  3 
  2       Taylor Ferda           Bethe                     8.11Q  1 
  3       Matt Griswold          St. Thomas                8.25Q  2 
  4       Eric Atherton          Bethe                     8.28q  2 
  5       Cameron Roemhildt      St. Thomas                8.33q  1 
  6       Pat Bryan              La Crosse                 8.40q  3 
  7       Josh Dietz             River Falls               8.50q  2 
  7       Ted Thuening           Concordia Un              8.50q  1 
  9       Luke Ackerson          La Crosse                 8.58   3 
 10       Gabe Kleinschmidt      Bethe                     8.62   3 
 11       Jeremy Marty           Northwestern              8.75   1 
 12       Mark Stockhowe         Bethe                     8.87   2 
 13       Joe Wienrich           River Falls               8.97   1 
 14       Andrew Chaussee        Concordia Un              9.04   2 
 15       Ben Anderson           Northwestern              9.16   3 
 16       Nate Schmitt           Uw-Stout                  9.38   3 
 17       Bryce Robey            River Falls               9.79   2 
 18       Kevin Rengo            River Falls               9.91   1 
 19       Kyle Staff             River Falls              10.27   1 
 20       Dillon McFarren        Uw-Stout                 10.28   1 
 21       Bill Stommel           Uw-Stout                 10.40   3 
 22       John Heinlein          Uw-Stout                 10.53   2 
 23       John Weisbrod          River Falls              10.61   2 
 24       Carl Callabrese        River Falls              10.96   3 
 
Event 6  Men 55 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1       Jamar Jackson          La Crosse                 7.77  
  2       Taylor Ferda           Bethe                     8.04  
  3       Matt Griswold          St. Thomas                8.10  
  4       Cameron Roemhildt      St. Thomas                8.29  
  5       Ted Thuening           Concordia Un              8.30  
  6       Pat Bryan              La Crosse                 8.31  
  7       Eric Atherton          Bethe                     8.53  
  8       Josh Dietz             River Falls               8.57  
 
Event 8  Men 55 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1       Kawaskii Bacon         Concordia Un              6.44Q  5 
  2       Matt Gordy             La Crosse                 6.47Q  2 
  3       Robert Spence          Concordia Un              6.56Q  3 
  4       John Pimental          Concordia Un              6.62Q  1 
  4       Sam Flood              Uw-Stout                  6.62Q  4 
  6       Zach Lee               La Crosse                 6.51q  2 
  7       David Sikorski         La Crosse                 6.70q  2 
  7       Kendall Wade           Uw-Stout                  6.70q  4 
  9       Kevin Koglin           Concordia Un              6.71   4 
 10       Addison Griffin        River Falls               6.74   4 
 11       Shane Biggs            Concordia Un              6.75   3 
 12       Sam Nolden             La Crosse                 6.76   3 
 13       Cody Crum              Northwestern              6.77   1 
 14       Blaine Lee             Uw-Stout                  6.88   2 
 15       Jarret Westbrook       Uw-Stout                  6.90   1 
 15       Miles Lacek            River Falls               6.90   1 
 15       Nate Tlougan           Bethe                     6.90   3 
 18       Justin Horner          St. Thomas                6.93   2 
 18       John Bratcher          River Falls               6.93   5 
 20       Dustin Potter          St. Thomas                6.95   1 
 21       Adam Barlow            Northwestern              6.98   5 
 22       Blake Herpst           River Falls               6.99   1 
 23       David Olsen            Bethe                     7.02   1 
 24       Matt Kenutis           Bethe                     7.03   4 
 25       Jordan Hedlund         River Falls               7.04   5 
 26       Thomas Engrav          St. Thomas                7.10   2 
 27       Peter Heiligenthal     Bethe                     7.14   4 
 27       Ben Swoboda            Uw-Stout                  7.14   3 
 29       Andy Wyss              Concordia Un              7.19   5 
 30       Michael Zweifel        River Falls               7.28   3 
 31       John Olsen             Bethe                     7.36   4 
 32       Dan Cannon             Bethe                     7.53   5 
 33       Adam Sumser            River Falls               7.80   2 
 
Event 8  Men 55 Meter Dash
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1       Kawaskii Bacon         Concordia Un              6.38  
  2       Matt Gordy             La Crosse                 6.48  
  3       Zach Lee               La Crosse                 6.52  
  4       Robert Spence          Concordia Un              6.55  
  5       Sam Flood              Uw-Stout                  6.62  
  6       David Sikorski         La Crosse                 6.65  
  7       Kendall Wade           Uw-Stout                  6.67  
  8       John Pimental          Concordia Un              6.76  
 
Event 10  Men 1 Mile Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1       Bryan Lindquist        Unattached             4:34.33  
  2       Mitch Wilson           La Crosse              4:36.12  
  3       Ricky Hoffman          River Falls            4:38.18  
  4       Andrew Costley         Bethe                  4:38.90  
  5       Ben Plankis            La Crosse              4:39.05  
  6       Brian Anderson         Bethe                  4:39.15  
  7       Kelvin Johnson         Uw-Stout               4:43.02  
  8     3 Kyle Dinke             Unattached             4:47.50  
  9       Ben Anderson           River Falls            4:47.73  
 10       Jake Rippelmeyer       Northwestern           4:54.03  
 11       Ryan Ledin             Unattached             5:00.87  
 12       Josh Stebbins          Concordia Un           5:04.46  
 13       Brandon Kotek          Concordia Un           5:12.17  
 14       Ted Schwerzler         Concordia Un           5:33.29  
 
Event 12  Men 400 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1       Eric Rhode             Bethe                    49.70   6 
  2       Cole Lambert           La Crosse                50.61   6 
  3       Jordan Johnson         Concordia Un             50.71   5 
  4       Joel Quick             Bethe                    50.94   6 
  5       Matt Eicheldinger      Concordia Un             51.24   6 
  5       Brad Peterson          La Crosse                51.24   5 
  5       Ryan Mendez            La Crosse                51.24   6 
  8       Terrence Thigpen       La Crosse                51.36   5 
  9       Dan Rodewald           River Falls              51.88   5 
 10       Lucas Mueller          River Falls              52.05   5 
 11       Jake Doro              River Falls              52.58   4 
 12       Jordan Stenzel         La Crosse                52.66   4 
 13       Brian Kohlman          Concordia Un             52.74   4 
 14       Zach Schlegel          Bethe                    52.77   6 
 15       Paul Yerhot            La Crosse                52.93   5 
 16       Michael Marchese       La Crosse                53.24   4 
 17       Chris Kotlarek         Concordia Un             53.95   4 
 18       Ethan Baumann          Uw-Stout                 54.24   2 
 19       Andrew Rice            Bethe                    54.34   3 
 20       Jesse Walters          River Falls              54.43   3 
 21       Jerec Dorschner        Uw-Stout                 54.91   2 
 22       Zach Dahl              Bethe                    54.99   3 
 23       Tony Hart              River Falls              55.05   3 
 24       Nate McConnell         Unattached               55.52   3 
 25       Andrew Zabel           Bethe                    56.65   2 
 26       Dillon McFarren        Uw-Stout                 56.89   1 
 27       Curtis Drohman         Uw-Stout                 57.07   1 
 28       Luke Moulton           Northwestern             57.29   2 
 29       John Heinlein          Uw-Stout               1:00.42   1 
 30       Bill Stommel           Uw-Stout               1:00.47   1 
 
Event 14  Men 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1       Tyler Hinrichs         Bethe                  1:57.69  
  2       Tony Carr              Unattached             1:57.91  
  3       Nick Zeien             River Falls            1:58.43  
  4       Denny Meints           Bethe                  2:00.86  
  5       Tony Hanf              Bethe                  2:01.02  
  6       Alex Zeien             River Falls            2:04.26  
  7       Eric Hill              La Crosse              2:04.30  
  8       Brendan Sherman        St. Thomas             2:04.47  
  9       Justin Verhulst        Uw-Stout               2:04.49  
 10       Adam Burrack           Unattached             2:04.60  
 11       Thomas Reader          La Crosse              2:04.81  
 12       Mike Merritt           River Falls            2:05.23  
 13       Michael Stott          Uw-Stout               2:06.54  
 14       Will Roberson          St. Thomas             2:11.19  
 15       Travis Wagers          Concordia Un           2:12.62  
 16       Travis Shelton         Uw-Stout               2:14.03  
 
Event 16  Men 200 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1       Zach Lee               La Crosse                22.81   9 
  2       Matt Gordy             La Crosse                22.82   9 
  3       Kendall Wade           Uw-Stout                 23.00   8 
  4       Sam Flood              Uw-Stout                 23.13   9 
  5       Sam Nolden             La Crosse                23.17   8 
  6       Cole Lambert           La Crosse                23.21   9 
  6       Terrence Thigpen       La Crosse                23.21   8 
  8       Dan Strong             Uw-Stout                 23.45   7 
  8       David Sikorski         La Crosse                23.45   8 
 10       Miles Helgeson         Unattached               23.49   9 
 11       Ryan Mendez            La Crosse                23.80   8 
 12       Zach Dahl              Bethe                    23.82   6 
 13       Nate Tlougan           Bethe                    23.88   4 
 14       Jordan Hedlund         River Falls              24.09   5 
 15       Matt Kenutis           Bethe                    24.24   3 
 16       Dustin Potter          St. Thomas               24.29   5 
 17       Justin Horner          St. Thomas               24.31   6 
 18       Jay Quick              Bethe                    24.38   5 
 18       Addison Griffin        River Falls              24.38   7 
 20       Mark Stockhowe         Bethe                    24.39   6 
 21       Paul Schriener         River Falls              24.43   6 
 22       Zack Whitman           Concordia Un             24.44   6 
 23       Shane Biggs            Concordia Un             24.45   5 
 24       Nate McConnell         Unattached               24.51   3 
 25       Bryan Nelson           Concordia Un             24.53   7 
 26       John Bratcher          River Falls              24.54   3 
 27       David Olsen            Bethe                    24.65   2 
 28       Blake Herpst           River Falls              24.67   8 
 29       Paul Dalbec            River Falls              24.75   1 
 30       Adam Barlow            Northwestern             24.78   5 
 31       Andrew Rice            Bethe                    24.81   4 
 32       Luke Ackerson          La Crosse                24.84   7 
 32       Thomas Engrav          St. Thomas               24.84   5 
 34       Ted Thuening           Concordia Un             24.89   4 
 35       Gabe Kleinschmidt      Bethe                    24.98   3 
 36       Adrian Mindach         Concordia Un             25.07   4 
 36       Eric Atherton          Bethe                    25.07   4 
 38       Andrew Zabel           Bethe                    25.13   2 
 39       Ben Anderson           Northwestern             25.16   3 
 40       Joe Wienrich           River Falls              25.62   2 
 41       Miles Lacek            River Falls              25.64   3 
 42       Pat Bryan              La Crosse                25.67   7 
 43       John Olsen             Bethe                    25.70   2 
 44       Ben Swoboda            Uw-Stout                 25.85   1 
 45       Peter Heiligenthal     Bethe                    26.06   4 
 46       John Weisbrod          River Falls              26.14   1 
 47       Jeremy Marty           Northwestern             26.36   2 
 48       Dan Cannon             Bethe                    26.54   2 
 49     4 Aaron Rodriquez        St. Thomas               27.70   6 
 50       Adam Sumser            River Falls              28.29   1 
 
Event 18  Men 3000 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1       Dallas Vincent         La Crosse              8:31.39  
  2       Paul Moran             La Crosse              8:46.93  
  3       Connor Lonning         La Crosse              8:53.96  
  4       Chad Ernst             River Falls            8:54.53  
  5       Timothy Nelson         Uw-Stout               9:04.12  
  6       Scott Degner           River Falls            9:07.61  
  7       Logan O'Grady          La Crosse              9:08.01  
  8       Mike Miller            La Crosse              9:10.90  
  9       Scott Bowman           River Falls            9:12.35  
 10       JD Rojas               River Falls            9:12.95  
 11       Broc Vike              La Crosse              9:13.81  
 12       Peter Johnston         Uw-Stout               9:15.17  
 13       David Borner           River Falls            9:15.67  
 14       Joey Merrill           Uw-Stout               9:18.68  
 15       Shad Gausmann          River Falls            9:24.77  
 16       Joel McDougall         Bethe                  9:26.96  
 17       Charles Collins        River Falls            9:33.45  
 18       Austin Hinrichs        Bethe                  9:37.85  
 19       Kyle Witherrite        River Falls            9:42.47  
 20       Matt Kennedy           Uw-Stout               9:45.23  
 21       Sam Greeno             Bethe                  9:46.63  
 22       Alex Nichols           River Falls            9:49.07  
 23       Justus Bibeau          Uw-Stout               9:51.88  
 24       Tony Casci             River Falls           10:01.93  
 25       Tim Wucherer           River Falls           10:30.35  
 
Event 20  Men 4x400 Meter Relay
==========================================================================
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Bethel University  'A'                              3:27.08   3 
     1) Andrew Rice                     2) Taylor Ferda                   
     3) Eric Rhode                      4) Joel Quick                     
  2 UW - La Crosse  'A'                                 3:28.29   3 
  3 UW - River Falls  'A'                               3:30.98   3 
  4 Concordia University - St Paul  'A'                 3:32.50   3 
  5 Bethel University  'B'                              3:34.85   3 
     1) Tyler Hinrichs                  2) Andrew Rice                    
     3) Denny Meints                    4) Matt Neufeld                   
  6 UW - River Falls  'B'                               3:38.67   3 
  7 Uw-Stout  'B'                                       3:42.63   2 
     1) Ryan Tellock                    2) Justin Verhulst                
     3) Matt Steil                      4) Michael Stott                  
  8 UW - River Falls  'D'                               3:44.58   2 
  9 UW - River Falls  'C'                               3:45.02   2 
 10 Northwestern College  'A'                           3:49.00   2 
     1) Adam Barlow                     2) Luke Moulton                   
     3) Ben Anderson                    4) Jake Rippelmeyer               
 11 Concordia University - St Paul  'B'                 3:51.57   1 
 12 Uw-Stout  'C'                                       3:57.06   1 
     1) Dillon McFarren                 2) Nate Schmitt                   
     3) Bill Stommel                    4) John Heinlein                  
 13 Concordia University - St Paul  'C'                 4:03.38   1 
 
Event 21  Men High Jump
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1       Tre Sayles             Concordia Un             2.05m    6-08.75 
  2       Jay Quick              Bethe                    2.02m    6-07.50 
  3       David Stauder          La Crosse               J2.02m    6-07.50 
  4       Clai Catto             River Falls              1.97m    6-05.50 
  4       Clark Lundquist        La Crosse                1.97m    6-05.50 
  6       Brian Pink             St. Thomas               1.87m    6-01.50 
  7       Michael Woodward       River Falls             J1.87m    6-01.50 
  8       Eric Atherton          Bethe                   J1.87m    6-01.50 
  9       Josh Allen             Bethe                    1.82m    5-11.50 
  9       Nick Stone             La Crosse                1.82m    5-11.50 
 11       Joe Wienrich           River Falls              1.77m    5-09.75 
 11       Jake Cavanaugh         River Falls              1.77m    5-09.75 
 11       Kyle Staff             River Falls              1.77m    5-09.75 
 11       Ben Bursaw             Bethe                    1.77m    5-09.75 
 11       Cameron Roemhildt      St. Thomas               1.77m    5-09.75 
 11       Jonah Shermer          St. Thomas               1.77m    5-09.75 
 17       Josh Dietz             River Falls              1.72m    5-07.75 
 --       Will Lange             Concordia Un                NH            
 --       Ian Stewart            Northwestern                NH            
 --       Nate Schmitt           Uw-Stout                    NH            
 --       Kevin Rengo            River Falls                 NH            
 
Event 24  Men Long Jump
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1       John Pimental          Concordia Un             6.54m   21-05.50 
  2       Tre Sayles             Concordia Un             6.44m   21-01.50 
  3       Clark Lundquist        La Crosse                6.39m   20-11.75 
  4       Diahn Zeon             Concordia Un             6.35m   20-10.00 
  5       Blaine Lee             Uw-Stout                 6.33m   20-09.25 
  6       Jordan Young           La Crosse                6.26m   20-06.50 
  7       Sam Flood              Uw-Stout                 6.17m   20-03.00 
  8       Michael Woodward       River Falls              5.96m   19-06.75 
  9       Jarret Westbrook       Uw-Stout                 5.94m   19-06.00 
 10       Tom Memmen             St. Thomas               5.85m   19-02.50 
 11       Michael Zweifel        River Falls              5.83m   19-01.50 
 12       Cameron Roemhildt      St. Thomas               5.82m   19-01.25 
 13       Andy Wyss              Concordia Un             5.80m   19-00.50 
 14       Nick Stone             La Crosse                5.72m   18-09.25 
 15       Nate Wleczyk           St. Thomas               5.63m   18-05.75 
 16       John Bratcher          River Falls              5.50m   18-00.50 
 17       Kyle Staff             River Falls              5.46m   17-11.00 
 18       Brian Pink             St. Thomas               5.44m   17-10.25 
 19       David Olsen            Bethe                    5.24m   17-02.25 
 20       Jonah Shermer          St. Thomas               5.21m   17-01.25 
 21       Mark Stockhowe         Bethe                    5.10m   16-08.75 
 22       John Olsen             Bethe                    4.94m   16-02.50 
 23       John Weisbrod          River Falls              4.84m   15-10.50 
 
Event 25  Men Triple Jump
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1       Jessie Dengsavang      La Crosse               13.98m   45-10.50 
  2       Chad Heemstra          La Crosse               12.96m   42-06.25 
  3       Michael Zweifel        River Falls             12.86m   42-02.25 
  4       Blaine Lee             Uw-Stout                12.29m   40-04.00 
  5       Joe Prescott           St. Thomas              12.11m   39-08.75 
  6       Bryce Robey            River Falls             11.59m   38-00.25 
  7       Adam Sumser            River Falls             10.82m   35-06.00 
 
Event 28  Men Pole Vault
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1       Adam LeMay             Concordia Un             4.53m   14-10.25 
  1       Daniel Drewek          Uw-Stout                 4.53m   14-10.25 
  3       Jeremiah Burish        La Crosse               J4.53m   14-10.25 
  3       Jason Prochnow         La Crosse               J4.53m   14-10.25 
  5       Brandon Johnson        Northwestern             4.38m   14-04.50 
  6       Jack Martinsen         Uw-Stout                J4.38m   14-04.50 
  7       Dave Pergande          La Crosse                4.23m   13-10.50 
  7       Vince Tuminello        Uw-Stout                 4.23m   13-10.50 
  9       Ben Michel             St. Thomas              J4.23m   13-10.50 
 10       Eric Moser             La Crosse               J4.23m   13-10.50 
 11       Anthony Kelly          St. Thomas              J4.23m   13-10.50 
 12       Thomas Hillebrand      St. Thomas               4.08m   13-04.50 
 13       Pete Carlson           River Falls              3.93m   12-10.75 
 14       Andy Edmunds           St. Thomas               3.78m   12-04.75 
 14       Dave Thomas            St. Thomas               3.78m   12-04.75 
 14       John Negus             Uw-Stout                 3.78m   12-04.75 
 14       Carl Callabrese        River Falls              3.78m   12-04.75 
 18       Andrew Chaussee        Concordia Un             3.63m   11-10.75 
 19     2 Patrick Peterson       St. Thomas               3.48m   11-05.00 
 --       AJ Holmquist           Bethe                       NH            
 --       Mark Stockhowe         Bethe                       NH            
 --       Chris Victor           St. Thomas                  NH            
 --       Michael Zastrow        Concordia Un                NH            
 --     1 Bryan Pennaz           Uw-Stout                    NH            
 
Event 30  Men Shot Put
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1       Bill Warren            La Crosse               15.34m   50-04.00 
  2       Andy Novak             La Crosse               14.77m   48-05.50 
  3       Luke Crowley           La Crosse               14.45m   47-05.00 
  4       Ryan Ament             Uw-Stout                14.35m   47-01.00 
  5       Aaron Johnson          La Crosse               14.10m   46-03.25 
  6       Devin Dirth            St. Thomas              13.66m   44-09.75 
  6       Jon Wolff              Uw-Stout                13.66m   44-09.75 
  8       Dakota Lang            Uw-Stout                13.07m   42-10.75 
  9       Justin Franke          Concordia Un            12.81m   42-00.50 
 10       Justyn Helgeson        St. Thomas              12.69m   41-07.75 
 11       Dave Tillman           Northwestern            12.55m   41-02.25 
 12       Andrew Berlin          Unattached              12.50m   41-00.25 
 13       Mitch Elliott          Bethe                   12.06m   39-07.00 
 14       Charles Lamkin         Uw-Stout                11.92m   39-01.25 
 15       Joe Wienrich           River Falls             11.61m   38-01.25 
 16       James Walrath          River Falls             11.54m   37-10.50 
 17       Taylor Gish            Northwestern            11.49m   37-08.50 
 18       Sam Porter             Bethe                   10.91m   35-09.50 
 19       Kyle Stelter           River Falls             10.67m   35-00.25 
 20       Dave Holle             Northwestern            10.12m   33-02.50 
 21       Will Lange             Concordia Un            10.11m   33-02.00 
 22       James Pudwill          Concordia Un             9.85m   32-03.75 
 23       Kevin Rengo            River Falls              9.78m   32-01.00 
 24       John Weisbrod          River Falls              8.81m   28-11.00 
 25       Carl Callabrese        River Falls              8.30m   27-02.75 
 
Event 32  Men Weight Throw
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1       Jon Dahlin             Unattached              18.25m   59-10.50 
  2       Sean Larson            Unattached              17.51m   57-05.50 
  3       Andrew Brueggen        St. Thomas              16.69m   54-09.25 
  4       Derren Izdepski        River Falls             16.32m   53-06.50 
  5       Luke Crowley           La Crosse               16.03m   52-07.25 
  6       Aaron Johnson          La Crosse               15.77m   51-09.00 
  7       Ryan Ament             Uw-Stout                15.31m   50-02.75 
  8       Charles Lamkin         Uw-Stout                14.19m   46-06.75 
  9       Brian Hare             Unattached              13.67m   44-10.25 
 10       Andrew Berlin          Unattached              13.53m   44-04.75 
 11       Geoff Schruth          Uw-Stout                13.45m   44-01.50 
 11       Bill Warren            La Crosse               13.45m   44-01.50 
 13       Justyn Helgeson        St. Thomas              13.42m   44-00.50 
 14       Ross Von Glahn         La Crosse               13.23m   43-05.00 
 15       James Walrath          River Falls             12.77m   41-10.75 
 16       Dakota Lang            Uw-Stout                12.00m   39-04.50 
 17       Dave Tillman           Northwestern            11.83m   38-09.75 
 18       James Pudwill          Concordia Un            11.10m   36-05.00 
 19       Dave Holle             Northwestern            10.39m   34-01.25 
 20       Taylor Gish            Northwestern            10.26m   33-08.00 
 21       Mitch Elliott          Bethe                   10.19m   33-05.25 
 22       Sam Porter             Bethe                   10.17m   33-04.50 
 --       Nick Murray            La Crosse                   ND            
 --       Jon Wolff              Uw-Stout                    ND