Licensed to University of Wisconsin Stout
                                       HY-TEK's Meet Manager 1/31/2009 07:15 PM
                              Warren Bowlus Open                               
                           at UW-Stout  - 1/31/2009                            
                                    Results                                    
 
Event 2  Men 4x200 Meter Relay
===================================================================
    School                                               Finals  H#
===================================================================
Finals
  1 UW - Whitewater  'A'                                1:31.32   2 
  2 Minnesota-Duluth  'A'                               1:32.47   2 
  3 UW - Stout  'A'                                     1:32.71   1 
  4 Unattached  'A'                                     1:32.88   2 
  5 Minnesota-Duluth  'B'                               1:35.73   1 
  6 UW - Whitewater  'C'                                1:35.97   1 
  7 UW - Whitewater  'B'                                1:37.93   2 
  8 UW - Superior  'B'                                  1:38.16   1 
 
Event 4  Men 5000 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1       Connor Lonning         UW - LaCrosse         15:11.17  
  2       Cory Hayden            Unattached            15:22.73  
  3       Paul Moran             UW - LaCrosse         15:26.34  
  4       Logan O'Grady          UW - LaCrosse         15:30.38  
  5       Kyle Kopidlansky       Unattached            16:16.69  
  6       Joey Merrill           UW - Stout            16:25.81  
  7       Jake Ring              Unattached            16:28.91  
  8       Ray Rolling            Minnesota-Du          16:45.67  
  9       Kyle Larson            Minnesota-Du          16:58.74  
 10       Ryan Ledin             Unattached            16:59.27  
 11       Robby McGuire          Saint Mary's          17:01.77  
 12       Matt Venaas            Minnesota-Du          17:17.47  
 13       David Feather          Saint Mary's          17:37.76  
 
Event 6  Men 55 Meter Hurdles
===================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1       Seth Urtel             Minnesota-Du              7.93Q  1 
  2       John Knebel            Minnesota-Du              7.94Q  2 
  3       Brian Gensrick         UW - Whitewater           8.11Q  3 
  4       Josh Boehm             Unattached                8.30Q  4 
  5       Jimmy Warmuth          Minnesota-Du              8.18q  1 
  6       Chris Parno            Minnesota-Du              8.19q  3 
  7       Jon Lenz               Minnesota                 8.21q  2 
  8       Alex Rosselli          Macalester C              8.27q  1 
  9       Peter Schroeder        UW - Whitewater           8.36   4 
 10       Corrie Floyd           UW - Eau Clair            8.37   2 
 11       Jeremy Marty           Northwestern              8.67   3 
 12       Curt Van Asten         Saint Mary's              8.70   3 
 12       Adam Schneider         Minnesota-Du              8.70   2 
 14       Ben Anderson           Northwestern              8.91   3 
 15       Ethan Baumann          UW - Stout                8.99   4 
 16       Jonny Knight           UW - Superior             9.09   4 
 17       Pat Lockington         UW - Whitewater           9.13   4 
 18       Nate Schmitt           UW - Stout                9.24   2 
 19       Joe Holman             Saint Mary's              9.32   3 
 20       Nathan Heinritz        UW - Whitewater           9.68   1 
 21       Dillon McFarren        UW - Stout               10.31   1 
 22       John Heinlein          UW - Stout               10.60   2 
 
Event 6  Men 55 Meter Hurdles
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
Finals
  1       John Knebel            Minnesota-Du              7.84  
  2       Brian Gensrick         UW - Whitewater           7.97  
  3       Seth Urtel             Minnesota-Du              8.04  
  4       Jimmy Warmuth          Minnesota-Du              8.07  
  5       Jon Lenz               Minnesota                 8.09  
  6       Josh Boehm             Unattached                8.30  
  7       Chris Parno            Minnesota-Du              8.34  
  8       Alex Rosselli          Macalester C              8.38  
 
Event 8  Men 55 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1       Sean King              Unattached                6.50Q  4 
  2       Sam Flood              UW - Stout                6.57Q  2 
  3       Curtis Dewberry        Unattached                6.64Q  3 
  4       Daniel Kjolsing        Minnesota-Du              6.65Q  1 
  5       Andrew Yokom           Macalester C              6.68Q  5 
  6       Nick Ward              Augsburg                  6.67q  3 
  7       Kevin Williams         Macalester C              6.69q  3 
  7       Kyle Thomforde         Northwestern              6.69q  1 
  9       Daniel Drewek          UW - Stout                6.70   2 
 10       RJ Soderman            UW - Whitewater           6.71   2 
 11       brandell lewis         Unattached                6.72   5 
 12       Carlos Concepcion      UW - Stout                6.73   3 
 13       Cody Crum              Northwestern              6.77   4 
 13    14 Brandon Wood           Minnesota-Du              6.77   1 
 15       Chris Norgaard         Unattached                6.79   5 
 15       Austin Heath           UW - Eau Clair            6.79   4 
 17       Justin Ellingstad      UW - Eau Clair            6.80   2 
 18       Joe Rancourt           Minnesota-Du              6.84   5 
 19       Eric Stephenson        Saint Mary's              6.88   2 
 20       Tyler Traynor          Minnesota-Du              6.92   4 
 21       Jarret Westbrook       UW - Stout                6.93   5 
 21       Blaine Lee             UW - Stout                6.93   2 
 23       Trevor North           UW - Whitewater           6.94   3 
 23       Brian Gensrick         UW - Whitewater           6.94   3 
 25       Justin Claiborne       Minnesota-Du              6.96   5 
 26       Kyler Weigel           UW - Whitewater           6.99   3 
 27       Joe Dekan              Minnesota-Du              7.02   4 
 27       Tim Sheedy             Saint Mary's              7.02   4 
 29       Tyler Houghton         UW - Superior             7.14   2 
 29    16 Palmer Fliss           Macalester C              7.14   1 
 29       Ben Swoboda            UW - Stout                7.14   3 
 32       Robby Lloyd            Saint Mary's              7.32   5 
 33       Kyle Klein             Saint Mary's              7.36   4 
 34       machael Bropleh        Unattached                7.42   1 
 35       Tim Erkel              Macalester C              7.48   4 
 36       Jonny Knight           UW - Superior             7.52   2 
 37       Kwame Gaye             Macalester C              9.24   5 
 --       Cody Harvey            Saint Mary's               DNF   1 
 
Event 8  Men 55 Meter Dash
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
Finals
  1       Sean King              Unattached                6.46  
  2       Sam Flood              UW - Stout                6.58  
  3       Curtis Dewberry        Unattached                6.59  
  4       Nick Ward              Augsburg                  6.61  
  5       Andrew Yokom           Macalester C              6.63  
  6       Kyle Thomforde         Northwestern              6.65  
  7       Daniel Kjolsing        Minnesota-Du              6.69  
  8       Kevin Williams         Macalester C              6.78  
 
Event 10  Men 1 Mile Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1       Travis Burkstrand      Unattached             4:14.51  
  2       Brakken Kraker         UW - Whitewater        4:21.51  
  3       Wade Eckstrom          Macalester C           4:22.05  
  4     2 Paul Hetke             Unattached             4:24.24  
  5       Jordan Bjorhus         Minnesota-Du           4:24.56  
  6       Kevin Lachowitzer      Unattached             4:24.95  
  7       Timothy Nelson         UW - Stout             4:25.52  
  8       Tyler Bjorhus          Minnesota-Du           4:28.30  
  9       Jon Fink               UW - Whitewater        4:29.54  
 10       David Krueger          Minnesota              4:30.56  
 11       Andy Warren            UW - Eau Clair         4:30.97  
 12       Paul Hilsen            Minnesota              4:32.06  
 13       Mike Kramer            Minnesota-Du           4:32.45  
 14       Broc Vike              UW - LaCrosse          4:34.73  
 15     4 Mickey Stott           UW - Stout             4:35.75  
 16       Ollie St. John         Macalester C           4:36.27  
 17       Dillon Johnston        Minnesota-Du           4:36.49  
 18       Ben Leis               Unattached             4:39.22  
 19       Thomas Reader          UW - LaCrosse          4:41.37  
 20       Benjamin Stuckey       Unattached             4:41.70  
 21       Quentin Moore          Saint Mary's           4:41.84  
 22       Franz Meyer            Macalester C           4:42.10  
 23       Peter Johnston         UW - Stout             4:42.95  
 24       John Vallez            Saint Mary's           4:44.40  
 25       Brian Riley            UW - Eau Clair         4:44.76  
 26       Josh Wieland           UW - Eau Clair         4:45.53  
 27     7 Jason Harvey           Unattached             4:49.99  
 28       Ben Knapp              UW - Whitewater        4:50.64  
 29       Jake Rippelmeyer       Northwestern           4:52.27  
 30    15 Pete Steele            Macalester C           4:55.83  
 31       Michael Mockler        Saint Mary's           4:57.79  
 32       Carl Biggers           Macalester C           4:57.82  
 33       Nick Mangigian         Macalester C           4:58.15  
 34       Jacob Burandt          Unattached             4:59.09  
 35       Jon Sopcak             Saint Mary's           5:04.94  
 36       John Zbikowski         Minnesota-Du           5:07.16  
 37       Andrew Rath            Saint Mary's           5:08.28  
 38       Dale Dybvig            Macalester C           5:14.90  
 39       Shane Bias             Saint Mary's           5:18.38  
 40       JR Switalla            Unattached             5:28.26  
 41       Kyle Dimke             Unattached             5:35.75  
 
Event 12  Men 400 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1       Kevin Bradley          Unattached               50.12   4 
  2       John Holton            Unattached               50.44   4 
  3       Matt Kovnesky          UW - Whitewater          51.45   4 
  4       Josh Ireland           UW - Whitewater          52.16   4 
  5       Spencer Lindholm       UW - Eau Clair           52.24   2 
  6       Tim Prelletz           UW - Whitewater          52.31   2 
  7       Matt Higgins           Unattached               52.65   3 
  8       James Strand           Augsburg                 52.88   3 
  9       Josh Dahl              Minnesota-Du             53.07   3 
 10       Martin Andersson       Macalester C             53.38   2 
 11       Grayson Hendrix        Minnesota-Du             53.75   3 
 12       Ethan Baumann          UW - Stout               53.79   2 
 13       Corrie Floyd           UW - Eau Clair           54.66   3 
 14       Ben Anderson           Northwestern             54.83   1 
 15     3 Lance Douglas          Unattached               55.15   3 
 16       Frank Bralick          UW - Whitewater          56.80   1 
 17       Luke Moulton           Northwestern             57.07   1 
 
Event 14  Men 600 Meter Run
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1       Rob Wilcox             UW - Eau Clair         1:24.54   2 
  2       Spencer Carlson        Minnesota-Du           1:25.01   2 
  3       Jake Zander            UW - Eau Clair         1:25.82   2 
  4       Steven Murat           Minnesota-Du           1:25.98   2 
  5       Kyle O'Rourke          UW - Whitewater        1:26.45   2 
  6       Robbie Jenson          Minnesota-Du           1:26.47   1 
  7       Devin Ahlers           UW - Whitewater        1:26.74   2 
  8       Benton Kodet           Saint Mary's           1:28.59   1 
  9       Justin Verhulst        UW - Stout             1:28.74   1 
 10       Dillon McFarren        UW - Stout             1:31.48   1 
 11       Curtis Drohman         UW - Stout             1:31.72   1 
 12       John Heinlein          UW - Stout             1:38.33   1 
 
Event 16  Men 800 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1       Nick Hutton            Unattached             1:55.39  
  2     6 Matt Volz              Unattached             1:56.86  
  3       Mitch Wilson           UW - LaCrosse          1:57.74  
  4       Andy Sol               UW - Eau Clair         1:58.27  
  5       Joe Dixon              UW - Whitewater        1:58.44  
  6       Kelvin Johnson         UW - Stout             1:59.78  
  7       McCauley Kraker        UW - LaCrosse          2:01.72  
  8       Kenny Fillbrandt       UW - Eau Clair         2:02.92  
  9       Ryan Slack             Unattached             2:03.48  
 10       Chris Kautza           UW - Whitewater        2:03.85  
 11       Ryan Tellock           UW - Stout             2:04.54  
 11       Marty Howard           Saint Mary's           2:04.54  
 13       Brian Shonat           UW - LaCrosse          2:05.51  
 14       Matt Steil             UW - Stout             2:05.55  
 15       Mike Rossbach          UW - Whitewater        2:08.29  
 16       Seth Neumann           UW - Superior          2:08.51  
 17       Ben Knapp              UW - Whitewater        2:13.54  
 
Event 18  Men 1000 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1       Aron Kehoe             UW - Whitewater        2:29.20  
  2       Tony Carr              UW - Eau Clair         2:32.44  
  3       Rich Maleniak          Unattached             2:33.84  
  4       Mike Finnerty          Minnesota-Du           2:34.24  
  5       Lee Stratman           UW - Whitewater        2:36.60  
  6       Wes Fischer            UW - Eau Clair         2:38.59  
  7       Jordan Bjorhus         Minnesota-Du           2:38.68  
  8       Mike Kramer            Minnesota-Du           2:42.28  
  9       Louis Hughes           Minnesota-Du           2:42.97  
 10       John Vallez            Saint Mary's           2:46.40  
 11       Dillon Johnston        Minnesota-Du           2:47.15  
 12       Quentin Moore          Saint Mary's           2:55.47  
 13       Michael Mockler        Saint Mary's           2:57.46  
 14       Shane Bias             Saint Mary's           3:11.74  
 15       Derek Wherley          Saint Mary's           3:24.39  
 
Event 20  Men 200 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1       Brian Ott              Minnesota-Du             22.79  10 
  2       Sean King              Unattached               22.89  10 
  3       Isiah Gray             UW - Whitewater          22.93  10 
  4       Joe Bailey             UW - Whitewater          23.12   9 
  5       Sam Flood              UW - Stout               23.13  10 
  6       Dan Strong             UW - Stout               23.26   9 
  7       Frankie Adams          UW - Eau Clair           23.30   8 
  8       Andrew Yokom           Macalester C             23.35   7 
  9       Brian Martinezdela     UW - Whitewater          23.39   9 
 10       Alek Konopacki         UW - Whitewater          23.48   9 
 11       Pat Mackin             UW - Eau Clair           23.55   6 
 12       Kevin Williams         Macalester C             23.60   7 
 13       Justin Ellingstad      UW - Eau Clair           23.68   7 
 14       Justin Janke           UW - Eau Clair           23.76   6 
 15       Eric Stephenson        Saint Mary's             23.83   4 
 16       Kyle Thomforde         Northwestern             23.84   8 
 17       Ernest Downing         UW - Whitewater          23.94  10 
 18       James Strand           Augsburg                 24.02   8 
 19       Justin Claiborne       Minnesota-Du             24.35   5 
 20       Trevor North           UW - Whitewater          24.37   5 
 21       Rob Tatinger           UW - Superior            24.43   5 
 22       Tyler Traynor          Minnesota-Du             24.47   6 
 23       Alex Rosselli          Macalester C             24.50   7 
 24       Joe Rancourt           Minnesota-Du             24.60   7 
 25       RJ Soderman            UW - Whitewater          24.65   6 
 26       Kal Fangman            UW - Superior            24.68   4 
 27       William Hermanson      UW - Superior            24.80   5 
 28       Cody Crum              Northwestern             24.81   8 
 29       Cody Harvey            Saint Mary's             24.82   4 
 30       Jarret Westbrook       UW - Stout               24.98   2 
 31       Ben Anderson           Northwestern             25.01   4 
 32       Joe Dekan              Minnesota-Du             25.02   5 
 33    16 Palmer Fliss           Macalester C             25.26   4 
 34       Ben Swoboda            UW - Stout               25.56   3 
 35       Luke Moulton           Northwestern             25.60   3 
 36       Matt Warren            UW - Superior            25.77   1 
 37       Tim Sheedy             Saint Mary's             26.15   3 
 38       machael Bropleh        Unattached               26.24  10 
 39       Tim Erkel              Macalester C             26.52   2 
 40       Eric Baumgartner       Northwestern             26.81   2 
 41       Dan Sorenson           Macalester C             27.65   1 
 42       Kwame Gaye             Macalester C             28.88   1 
 
Event 22  Men 3000 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1     5 Mike McFarland         Minnesota              8:41.14  
  2       Dan Greeno             Bethel Unive           8:50.49  
  3    10 Ben Sathre             St. Thomas             8:53.04  
  4    12 Mike Connell           St. Thomas             8:54.04  
  5       Josh Kaul              UW - LaCrosse          8:59.07  
  6       Nathan Carey           UW - Stout             9:00.72  
  7       Phill Hernandez        UW - LaCrosse          9:02.46  
  8    11 Seth Rosvold           St. Thomas             9:05.77  
  9       Carl Gladitsch         Bethel Unive           9:10.39  
 10       Dan Machmueller        UW - Whitewater        9:10.72  
 11       Bryan Lindquist        Unattached             9:14.28  
 12       Zach Varty             Minnesota-Du           9:19.37  
 13       Ben Plankis            UW - LaCrosse          9:22.72  
 14       Tyler Stein            UW - Whitewater        9:24.51  
 15       Jordan Peterson        UW - Superior          9:25.09  
 16       Taylor Gombos          UW - Superior          9:28.41  
 17       Dan Buvid              UW - LaCrosse          9:29.46  
 18    13 Rorak Hooter           St. Thomas             9:44.39  
 19       Sam Rabideau           UW - Stout             9:44.46  
 20       Eric Haapakoski        UW - Stout             9:51.21  
 --       Jordan Truttschel      UW - Whitewater            DNF  
 
Event 24  Men 4x400 Meter Relay
===================================================================
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 UW - Whitewater  'A'                                3:26.15   2 
  2 Minnesota-Duluth  'A'                               3:26.95   2 
  3 Macalester College  'A'                             3:32.78   2 
  4 UW - Whitewater  'B'                                3:33.40   2 
  5 Minnesota-Duluth  'C'                               3:36.06   2 
  6 Minnesota-Duluth  'B'                               3:37.55   2 
  7 UW - Stout  'B'                                     3:39.75   1 
  8 UW - Stout  'A'                                     3:40.25   1 
  9 UW - Superior  'B'                                  3:43.10   1 
 
Event 25  Men High Jump
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1       Matt Clauer            Minnesota                1.97m    6-05.50 
  2       Travis Morehouse       UW - Whitewater          1.92m    6-03.50 
  3       Eric Atherton          Bethel Unive             1.87m    6-01.50 
  3       Tyler Eddy             UW - Whitewater          1.87m    6-01.50 
  5       Kyle Lenchow           UW - Whitewater         J1.87m    6-01.50 
  6       Andrew Storsveen       UW - Eau Clair          J1.87m    6-01.50 
  7       Adam Schneider         Minnesota-Du            J1.87m    6-01.50 
  8       Brad Parent            Unattached               1.82m    5-11.50 
  8       Luke Buchholz          UW - Whitewater          1.82m    5-11.50 
 10       Ben Bursaw             Bethel Unive            J1.82m    5-11.50 
 11       Frank Bralick          UW - Whitewater          1.77m    5-09.75 
 12       Brent Lundgren         Minnesota-Du            J1.77m    5-09.75 
 13       Ian Stewart            Northwestern            J1.72m    5-07.75 
 14       Chris Parno            Minnesota-Du            J1.77m    5-09.75 
 15       Cole Resleff           Saint Mary's            J1.72m    5-07.75 
 16       Pat Lockington         UW - Whitewater          1.67m    5-05.75 
 17       Joe Holman             Saint Mary's             1.57m    5-01.75 
 18       Kyle Klein             Saint Mary's            J1.57m    5-01.75 
 --       Pat Homan              Minnesota-Du                NH            
 
Event 28  Men Long Jump
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1       Cory Lockridge         UW - Whitewater          6.67m   21-10.75 
  2       Nick Ward              Augsburg                 6.52m   21-04.75 
  3       Shaun Davis            UW - Whitewater          6.48m   21-03.25 
  4       Ryan Jefferson         UW - Whitewater          6.42m   21-00.75 
  5       Tyler Eddy             UW - Whitewater          6.16m   20-02.50 
  6       Blaine Lee             UW - Stout               6.08m   19-11.50 
  7       Adam Schneider         Minnesota-Du             5.99m   19-08.00 
  8       Eric Cieslak           UW - Stout               5.95m   19-06.25 
  9       Evan Halverson         UW - Superior            5.80m   19-00.50 
 10       Curt Van Asten         Saint Mary's             5.71m   18-09.00 
 11       Jarret Westbrook       UW - Stout               5.61m   18-05.00 
 12       Jimmy Warmuth          Minnesota-Du             5.57m   18-03.25 
 13       Cody Crum              Northwestern             5.55m   18-02.50 
 14       Bart Mestelle          UW - Eau Clair           5.41m   17-09.00 
 15       Chris Parno            Minnesota-Du             5.34m   17-06.25 
 16       Tyler Houghton         UW - Superior            5.25m   17-02.75 
 17       Nathan Heinritz        UW - Whitewater          5.18m   17-00.00 
 18       Dave Schnurrer         UW - Superior            5.15m   16-10.75 
 19       Chris Anderson         Minnesota-Du             5.09m   16-08.50 
 20       Dillon McFarren        UW - Stout               5.00m   16-05.00 
 21       John Heinlein          UW - Stout               4.96m   16-03.25 
 22       Joe Holman             Saint Mary's             4.79m   15-08.75 
 
Event 29  Men Triple Jump
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1       Jimmy Warmuth          Minnesota-Du            13.30m   43-07.75 
  2       Mike Schmitt           UW - Whitewater         12.49m   40-11.75 
  3       Adam Schneider         Minnesota-Du            12.16m   39-10.75 
  4       Andrew Storsveen       UW - Eau Clair          11.49m   37-08.50 
  5       Dave Schnurrer         UW - Superior           11.04m   36-02.75 
  6       RJ Soderman            UW - Whitewater         11.02m   36-02.00 
 
Event 32  Men Pole Vault
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1       Daniel Drewek          UW - Stout               4.83m   15-10.00 
  2       Jason Beutz            Unattached               4.68m   15-04.25 
  3       Jason Prochnow         UW - LaCrosse            4.53m   14-10.25 
  3       Jack Szmanda           Unattached               4.53m   14-10.25 
  4       Jeremiah Burish        UW - LaCrosse           J4.53m   14-10.25 
  6       Dane Dzubinski         UW - Whitewater          4.38m   14-04.50 
  7       Jae Erickson           UW - Eau Clair          J4.38m   14-04.50 
  7       Vince Tuminello        UW - Stout              J4.38m   14-04.50 
  7       Nick Desotelle         UW - Eau Clair          J4.38m   14-04.50 
 10       Bryan Pennaz           UW - Stout              J4.38m   14-04.50 
 11       Brandon Johnson        Northwestern            J4.38m   14-04.50 
 12       Eric Moser             UW - LaCrosse           J4.38m   14-04.50 
 13       Tom Weigand            UW - Whitewater          4.23m   13-10.50 
 13       Dave Pergande          UW - LaCrosse            4.23m   13-10.50 
 13       Tim Johnson            Minnesota-Du             4.23m   13-10.50 
 16       Jack Martinsen         UW - Stout               4.08m   13-04.50 
 16       Dan Krause             UW - Whitewater          4.08m   13-04.50 
 16       Brandon Kiraly         UW - Whitewater          4.08m   13-04.50 
 19       Adam Isaksson          Unattached               3.93m   12-10.75 
 19       Darren Rodgers         Minnesota-Du             3.93m   12-10.75 
 19       John Negus             UW - Stout               3.93m   12-10.75 
 22       Pat Lockington         UW - Whitewater          3.63m   11-10.75 
 22       Adam Ogard             St. Scholast             3.63m   11-10.75 
 22       Cyrus Beckwith         St. Scholast             3.63m   11-10.75 
 25       Dan Sorenson           Macalester C             3.33m   10-11.00 
 25       Erik Johnson           Macalester C             3.33m   10-11.00 
 25       Nate Schmitt           UW - Stout               3.33m   10-11.00 
 25       Nathan Heinritz        UW - Whitewater          3.33m   10-11.00 
 --       Brian Connolly         Northwestern                NH            
 
Event 34  Men Shot Put
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1       Bobby Riley            UW - LaCrosse           15.82m   51-11.00 
  2       Luke Hibner            UW - Whitewater         14.83m   48-08.00 
  3       Erik Rasmussen         UW - LaCrosse           14.41m   47-03.50 
  4       Joe Schneider          UW - Whitewater         14.39m   47-02.50 
  5       Ryan Ament             UW - Stout              14.22m   46-08.00 
  6       Sam Johnson            UW - Eau Clair         J14.22m   46-08.00 
  7       Luke Crowley           UW - LaCrosse           14.18m   46-06.25 
  8       Jordan Miller          UW - Whitewater         13.32m   43-08.50 
  9       Dave Tillman           Northwestern            13.19m   43-03.25 
 10       Tim Lauer              UW - Eau Clair          13.16m   43-02.25 
 11       Joe Lilek              UW - Eau Clair          13.02m   42-08.75 
 12       Derek Waterstreet      UW - Eau Clair          12.99m   42-07.50 
 12       Dakota Lang            UW - Stout              12.99m   42-07.50 
 14       Te Bates               UW - Whitewater         12.93m   42-05.25 
 15       Jon Wolff              UW - Stout              12.90m   42-04.00 
 16       Dylan Waupoose         UW - Stout              12.89m   42-03.50 
 17       Aaron Johnson          UW - LaCrosse           12.83m   42-01.25 
 18       Derek Wherley          Saint Mary's            12.78m   41-11.25 
 19       Andrew Berlin          Unattached              12.62m   41-05.00 
 20       Tony Sigrist           UW - Eau Clair          12.56m   41-02.50 
 21       Sam Maday              UW - Superior           12.05m   39-06.50 
 22       Taylor Gish            Northwestern            11.86m   38-11.00 
 23       Charles Lamkin         UW - Stout              11.72m   38-05.50 
 24       Tyler Genovese         UW - Eau Clair          11.67m   38-03.50 
 25       Jake Strange           Minnesota-Du            11.62m   38-01.50 
 26       Darin Kuhnke           UW - Whitewater         11.45m   37-06.75 
 27       Andrew Cook            UW - Eau Clair          11.06m   36-03.50 
 28       Kevin Hein             Saint Mary's            10.42m   34-02.25 
 29       Dave Holle             Northwestern            10.16m   33-04.00 
 30       Bart Mestelle          UW - Eau Clair           9.98m   32-09.00 
 31       Nate Woodward          UW - Eau Clair           9.44m   30-11.75 
 
Event 36  Men Weight Throw
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1       Bryan Tolcser          Unattached              20.39m   66-10.75 
  2       Sam Johnson            UW - Eau Clair          18.33m   60-01.75 
  3       Sean Larson            Unattached              17.55m   57-07.00 
  4       Tom Soldner            Minnesota-Du            17.46m   57-03.50 
  5       Ben Stringer           UW - Whitewater         17.02m   55-10.25 
  6       Shaun Davis            UW - Whitewater         16.90m   55-05.50 
  7       Ryan Howell            UW - Whitewater         16.36m   53-08.25 
  8       Aaron Johnson          UW - LaCrosse           16.00m   52-06.00 
  9       Luke Crowley           UW - LaCrosse           15.88m   52-01.25 
 10       Tony Sigrist           UW - Eau Clair          14.99m   49-02.25 
 11       Tim Lauer              UW - Eau Clair          14.67m   48-01.75 
 12       Andrew Berlin          Unattached              14.51m   47-07.25 
 13       Charles Lamkin         UW - Stout              14.22m   46-08.00 
 14       Ben Martinsen          Minnesota-Du            14.15m   46-05.25 
 15       Nick Murray            UW - LaCrosse           14.10m   46-03.25 
 16       Jordan Miller          UW - Whitewater         13.92m   45-08.00 
 17       Sam Maday              UW - Superior           13.82m   45-04.25 
 18       Bill Warren            UW - LaCrosse           13.49m   44-03.25 
 18       Tyler Genovese         UW - Eau Clair          13.49m   44-03.25 
 20       Joe Lilek              UW - Eau Clair          13.17m   43-02.50 
 21       Geoff Schruth          UW - Stout              13.14m   43-01.50 
 22       Jon Wolff              UW - Stout              13.09m   42-11.50 
 23       Dave Tillman           Northwestern            12.90m   42-04.00 
 24       Wade Miller            Macalester C            12.84m   42-01.50 
 25       Derek Wherley          Saint Mary's            12.71m   41-08.50 
 26       Ross Von Glahn         UW - LaCrosse           12.05m   39-06.50 
 27       Tom McGinn             UW - Eau Clair          11.90m   39-00.50 
 28       Lee Noble              Macalester C            11.42m   37-05.75 
 29       Taylor Gish            Northwestern            11.23m   36-10.25 
 30       Andrew Cook            UW - Eau Clair          11.18m   36-08.25 
 31       Dylan Waupoose         UW - Stout              10.53m   34-06.75 
 32       Derek Waterstreet      UW - Eau Clair          10.26m   33-08.00 
 33       Dave Holle             Northwestern            10.11m   33-02.00 
 34       Dakota Lang            UW - Stout               9.21m   30-02.75 
 --       Dan Gibson             UW - Eau Clair              ND            
 --       Jake Strange           Minnesota-Du                ND            
 --       Ryan Ament             UW - Stout                  ND            
 --       Joe Schneider          UW - Whitewater             ND