Licensed to University of Wisconsin Stout
                                        HY-TEK's Meet Manager 4/7/2009 08:01 PM
                      Menomonie Indoor Invite - 4/7/2009                       
                         University of Wisconsin-Stout                         
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 4x800 Meter Relay
================================================================
 Meet Record: ! 10:22.05  2007        Menomonie                                
    School                                               Finals 
================================================================
Finals
  1 Menomonie  'A'                                     10:10.99! 
  2 New Richmond  'A'                                  10:42.00  
  3 Eau Claire Memorial  'A'                           11:32.84  
  4 Eau Claire Memorial  'B'                          x12:08.56  
  5 Ladysmith  'A'                                     12:08.80  
 
Event 3  Girls 55 Meter Hurdles High
===================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 6 Best Times
 Meet Record: !  9.17  2006        Angela Walhovd, Mauston                     
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Chelsey Arendt            FR Sparta                    9.51Q  1 
  2 Keri Steinmetz            JR Bloomer                   9.61Q  2 
  3 Gennie Galfano            SR Eau Claire M              9.90q  1 
  4 Rachel Stark              SO Menomonie                 9.96q  1 
  5 Myreeah Nelson            JR Eau Claire M              9.97q  1 
  6 Patiance Cullen           SR Sparta                   10.02q  2 
  7 Alina Stai                SO New Richmond             10.34q  1 
  8 Shaina Lane               SR Ladysmith                10.69q  2 
  9 Amy Kukacka               FR New Richmond             11.83   2 
 10 Chelsey Goodwin           JR Menomonie                11.87   1 
 11 Emily Sarauer             SR Ladysmith                12.66   1 
 12 Elizabeth Robertson       FR Ladysmith                12.88   2 
 13 Brittany Jonsson          SO New Richmond             13.13   2 
 14 Lacy Laughnan             SO New Richmond             14.01   1 
 
Event 3  Girls 55 Meter Hurdles High
================================================================
 Meet Record: !  9.17  2006        Angela Walhovd, Mauston                     
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
Finals
  1 Keri Steinmetz            JR Bloomer                   9.39  
  2 Chelsey Arendt            FR Sparta                    9.45  
  3 Rachel Stark              SO Menomonie                 9.64  
  4 Gennie Galfano            SR Eau Claire M              9.80  
  5 Myreeah Nelson            JR Eau Claire M             10.17  
  6 Patiance Cullen           SR Sparta                   10.18  
  7 Alina Stai                SO New Richmond             10.25  
  8 Shaina Lane               SR Ladysmith                10.65  
 
Event 5  Girls 55 Meter Dash
===================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 4 Best Times
 Meet Record: !  7.78  4/3/2008    Christina Swangim, Chetek                   
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Kat Keller                FR New Richmond            ! 7.71Q  4 
  2 Christina Swangim         SR Chetek                  ! 7.77Q  3 
  3 Katie Nelson              SO Eau Claire M              7.98Q  2 
  4 Krissy Atterholt          JR New Richmond              8.15Q  1 
  5 Jaime Ludwigson           SO Bloomer                   7.94q  4 
  6 Brianna Buske             SO Bloomer                   8.11q  2 
  7 Kayla Kelsey              SO Sparta                    8.12q  4 
  7 Lindsay Borofka           FR Bloomer                   8.12q  4 
  9 Ellen Dodor               SR Menomonie                 8.25   3 
 10 Shawna Fortuna            FR Sparta                    8.38   4 
 11 Kayla Bertrang            FR Eau Claire M              8.42   2 
 12 Sydney Flatland           FR Chetek                    8.45   2 
 13 Kelsey Smith              SR Menomonie                 8.55   3 
 14 Mariah Harmston           FR Menomonie                 8.58   2 
 15 Alexis Schaaf             JR Chetek                    8.65   2 
 16 Josie Reisner             FR Chetek                    8.90   2 
 17 Kayla Daken               JR Bloomer                   9.12   3 
 18 Briana Hoffman            FR Boyceville                9.17   4 
 19 Kathrin Lauber            JR Boyceville                9.25   1 
 20 Laura Aeschliman          JR Boyceville                9.42   1 
 21 Vanessa Breeggemann       SR Boyceville                9.64   3 
 22 Addey Weissinger          FR Ladysmith                10.23   2 
 23 Maygen Hall               SO Ladysmith                11.29   1 
 
Event 5  Girls 55 Meter Dash
================================================================
 Meet Record: !  7.78  4/3/2008    Christina Swangim, Chetek                   
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
Finals
  1 Kat Keller                FR New Richmond              7.65! 
  2 Christina Swangim         SR Chetek                    7.81  
  3 Jaime Ludwigson           SO Bloomer                   7.93  
  4 Katie Nelson              SO Eau Claire M              7.98  
  5 Brianna Buske             SO Bloomer                   8.05  
  6 Lindsay Borofka           FR Bloomer                   8.11  
  7 Krissy Atterholt          JR New Richmond              8.12  
  8 Kayla Kelsey              SO Sparta                    8.21  
 
Event 7  Girls 1600 Meter Run
================================================================
 Meet Record: ! 5:39.04  4/3/2008    Areanna Lakowske, Sparta                  
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Jordan Kelch              JR Menomonie              5:23.16! 
  2 Areanna Lakowske          SR Sparta                 5:31.88! 
  3 Hannah Utzman             SR New Richmond           5:39.00! 
  4 Shelby Berning            SR Chetek                 5:39.35  
  5 Ali Olson                 FR Bloomer                5:45.77  
  6 Morgan Kelly              FR New Richmond           5:50.53  
  7 Alana Jenkins             JR Eau Claire M           6:08.12  
  8 Tori Ostenso              SO Ladysmith              6:10.79  
  9 Josie Swanson             FR Eau Claire M           6:12.28  
 10 Brianna Nicolet           SR Eau Claire M           6:14.42  
 11 Kaylee Nelson             JR Menomonie              6:21.85  
 12 Jenna Jasicki             SO Menomonie              6:23.49  
 13 Molly Lindquist           FR Eau Claire M           6:28.65  
 14 Johanna Kadlec            SR Menomonie              6:50.67  
 15 Vanessa Schultz           SR Chetek                 6:50.70  
 16 Stephanie Hanson          FR Ladysmith              6:52.51  
 17 Megan Rogness             SO Ladysmith              7:05.34  
 18 Amelia Kimball            SO Bloomer                7:05.43  
 19 Kaydie Jansen             SO Boyceville             7:12.73  
 
Event 9  Girls 400 Meter Dash
===================================================================
 Meet Record: ! 1:05.43  2005        Megan Belger, Bloomer                     
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 McKenzie Kelly            SR New Richmond           1:01.02!  4 
  2 Shelly Stockey            SR New Richmond           1:05.02!  4 
  3 Hannah Stephens           JR Eau Claire M           1:06.67   4 
  4 Courtney Harnisch         SO Boyceville             1:09.09   3 
  5 Kreisha Gagner            FR Eau Claire M           1:10.06   3 
  6 Elizabeth Richtor         SO Menomonie              1:10.26   3 
  7 Sigrid Stensvold          SO Ladysmith              1:11.43   4 
  8 Jessica Coggins           JR Ladysmith              1:11.68   3 
  9 Abbie Jensen              SO Menomonie              1:11.73   3 
 10 Briana Goldbeck           SO Eau Claire M           1:13.89   2 
 11 Miranda Retz              FR Boyceville             1:13.95   2 
 12 Erin Albus                FR Ladysmith              1:14.27   2 
 13 Anastasia Duss            SO Menomonie              1:14.87   1 
 14 Cyan Zengaffinen          SR Chetek                 1:15.35   1 
 15 Heather Hughes            SO New Richmond           1:16.25   1 
 16 Loran Zwiefelhofer        FR Bloomer                1:18.28   2 
 17 Graycee Lindell           SO New Richmond           1:21.51   1 
 
Event 11  Girls 4x200 Meter Relay
===================================================================
 Meet Record: ! 1:53.08  4/3/2008    New Richmond, New Richmond                
                         K Kunz, M Demulling, K Atterholt, M Balow         
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 Bloomer  'A'                                        1:55.71   2 
  2 New Richmond  'A'                                   1:57.20   2 
  3 Sparta  'A'                                         1:59.04   2 
  4 Menomonie  'B'                                     x2:01.34   1 
  5 Chetek  'A'                                         2:03.79   2 
  6 Eau Claire Memorial  'B'                           x2:06.85   1 
  7 Boyceville  'A'                                     2:08.90   1 
  8 Ladysmith  'A'                                      2:09.20   1 
  9 New Richmond  'B'                                  x2:10.44   1 
 -- Eau Claire Memorial  'A'                                DNF   2 
 
Event 13  Girls 800 Meter Run
================================================================
 Meet Record: ! 2:22.08  4/3/2008    Jordan Kelch, Menomonie                   
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 McKenzie Kelly            SR New Richmond           2:33.77  
  2 Julia Turner              SO Eau Claire M           2:34.33  
  3 Ali Olson                 FR Bloomer                2:37.93  
  4 Shelby Berning            SR Chetek                 2:38.84  
  5 Andrea Hedrick            SO Sparta                 2:40.07  
  6 Maria Smith               FR Eau Claire M           2:40.11  
  7 Tori Ostenso              SO Ladysmith              2:51.98  
  8 Rachel Stairs             FR Menomonie              2:55.90  
  9 Bailey Matthys            FR New Richmond           2:57.55  
 10 Laura Ponty               FR Eau Claire M           2:58.28  
 11 Sara Hulett               FR Menomonie              2:59.21  
 12 Hannah Rothbauer          SR Bloomer                3:05.77  
 13 Rachel Books              FR Chetek                 3:06.36  
 14 Bridget Zehner            FR Ladysmith              3:07.17  
 15 Cassie Long               JR Ladysmith              3:09.46  
 16 Jessica Hanson            JR Ladysmith              3:31.33  
 
Event 15  Girls 55 Meter Hurdles Low
===================================================================
 Meet Record: !  9.39  4/3/2008    Keri Steinmetz, Bloomer                     
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Keri Steinmetz            JR Bloomer                   9.51   3 
  2 Patiance Cullen           SR Sparta                   10.00   3 
  3 Shaina Lane               SR Ladysmith                10.39   3 
  4 Miranda Retz              FR Boyceville               10.42   2 
  5 Alina Stai                SO New Richmond             10.47   3 
  6 Ali Kollross              FR Eau Claire M             10.55   1 
  7 Katie Nelson              SO Eau Claire M             10.69   1 
  8 Steph Christianson        SR Ladysmith                11.21   3 
  9 Chelsey Goodwin           JR Menomonie                11.39   2 
 10 Amy Kukacka               FR New Richmond             11.66   2 
 11 Maddy Atwood              SR New Richmond             11.77   2 
 12 Emily Sarauer             SR Ladysmith                12.58   2 
 13 Tori Ostenso              SO Ladysmith                12.90   3 
 14 Lacy Laughnan             SO New Richmond             13.05   1 
 
Event 17  Girls 200 Meter Dash
===================================================================
 Meet Record: ! 27.15  2007        Megan Belger, Bloomer                       
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Kat Keller                FR New Richmond             28.09   7 
  2 Brianna Buske             SO Bloomer                  28.70   7 
  3 Carley Brotzler           FR New Richmond             29.00   7 
  4 Kayla Ashland             JR Bloomer                  29.50   6 
  5 Lindsay Borofka           FR Bloomer                  29.67   6 
  6 Dani Brunk                JR Eau Claire M             30.09   6 
  7 Shawna Fortuna            FR Sparta                   30.30   7 
  8 Sydney Flatland           FR Chetek                   30.50   5 
  9 Kayla Bertrang            FR Eau Claire M             30.74   5 
 10 Courtney Harnisch         SO Boyceville               30.99   5 
 11 Danielle Harnisch         JR Boyceville               31.03   4 
 12 Jordan Burrell            SO Eau Claire M             31.10   6 
 13 Kelsey Smith              SR Menomonie                31.20   4 
 14 Sarah Fanning             FR Sparta                   31.27   5 
 15 Patiance Cullen           SR Sparta                   31.32   6 
 16 Amy Fritsch               JR Sparta                   31.56   7 
 17 Sydney Lakatos            SO Menomonie                31.80   4 
 18 Chloe Zeman               FR Bloomer                  31.96   5 
 19 Ellen Dodor               SR Menomonie                32.02   3 
 20 Melanie Harden            SO Eau Claire M             32.15   1 
 21 Josie Reisner             FR Chetek                   32.47   3 
 22 Briana Hoffman            FR Boyceville               32.69   2 
 23 Molly Holland             JR New Richmond             32.71   4 
 24 Kathrin Lauber            JR Boyceville               33.85   1 
 25 Erin Albus                FR Ladysmith                34.72   4 
 26 Michelle Morgan           FR Ladysmith                34.79   3 
 27 Victoria Busse            FR Ladysmith                35.65   2 
 28 Laura Aeschliman          JR Boyceville               35.75   1 
 29 Stephanie Hanson          FR Ladysmith                35.84   3 
 30 Morgan Kramschuster       FR Bloomer                  36.20   2 
 31 Vanessa Breeggemann       SR Boyceville               36.44   1 
 32 Bianca Halblieb           SO Eau Claire M             36.75   1 
 33 Addey Weissinger          FR Ladysmith                38.27   2 
 34 Jessica Hanson            JR Ladysmith                38.31   2 
 
Event 19  Girls 4x400 Meter Relay
===================================================================
 Meet Record: ! 4:24.13  2007        Menomonie                                 
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 Menomonie  'A'                                      4:22.06!  2 
  2 Sparta  'A'                                         4:22.10!  2 
  3 New Richmond  'A'                                   4:28.28   2 
  4 Eau Claire Memorial  'A'                            4:31.14   2 
  5 Menomonie  'B'                                     x4:49.63   2 
  6 Ladysmith  'A'                                      4:53.56   1 
  7 Chetek  'A'                                         4:55.57   1 
  8 New Richmond  'B'                                  x5:23.16   1 
  9 Bloomer  'A'                                        5:24.25   1 
 
Event 21  Girls Pole Vault
==========================================================================
 Meet Record: !  8-06  2006        Mikaela Boley, Boyceville                   
 Meet Record: !  8-06  4/3/2008    Mandy Edgeberg, Boyceville                  
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Christina Swangim         SR Chetek                 8-06.00!     2.59m 
  2 Dani Waller               JR Eau Claire M           8-00.00      2.43m 
  3 Shaina Lane               SR Ladysmith              7-00.00      2.13m 
  4 Kayla Daken               JR Bloomer                6-06.00      1.98m 
  4 Sigrid Stensvold          SO Ladysmith              6-06.00      1.98m 
  4 Abby Grewe                SO Eau Claire M           6-06.00      1.98m 
  7 Miranda Retz              FR Boyceville             6-00.00      1.82m 
  7 Courtney Harnisch         SO Boyceville             6-00.00      1.82m 
  7 Mariah Harmston           FR Menomonie              6-00.00      1.82m 
  7 Andrea Winegar            SO Menomonie              6-00.00      1.82m 
 -- Emily Sarauer             SR Ladysmith                   NH            
 -- Amy Richtor               SR Menomonie                   NH            
 -- Morgan Kramschuster       FR Bloomer                     NH            
 -- Shelby Johnson            SO Eau Claire M                NH            
 
Event 23  Girls High Jump
==========================================================================
 Meet Record: !  5-06  2007        Chelsea VonRuden, Sparta                    
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Kayla Ashland             JR Bloomer                5-02.00      1.57m 
  2 Jaime Ludwigson           SO Bloomer                4-10.00      1.47m 
  3 Molly Holland             JR New Richmond          J4-10.00      1.47m 
  4 Steph Christianson        SR Ladysmith              4-08.00      1.42m 
  4 Ashley Friedenfels        SR Menomonie              4-08.00      1.42m 
  6 Gennie Galfano            SR Eau Claire M          J4-08.00      1.42m 
  7 Morgan Ruff               SR Bloomer               J4-08.00      1.42m 
  8 Dani Brunk                JR Eau Claire M           4-06.00      1.37m 
  8 Sarah Fanning             FR Sparta                 4-06.00      1.37m 
  8 Cassie Takishita          FR Eau Claire M           4-06.00      1.37m 
 11 Amy Kukacka               FR New Richmond           4-04.00      1.32m 
 11 Monica Winiarczyk         SR Ladysmith              4-04.00      1.32m 
 13 Chloe Zeman               FR Bloomer                4-02.00      1.27m 
 14 AJ Sunderland             SR Chetek                 4-00.00      1.21m 
 -- A Philippos                  Menomonie                   NH            
 -- Megan Rogness             SO Ladysmith                   NH            
 -- Michelle Morgan           FR Ladysmith                   NH            
 -- Bailey Matthys            FR New Richmond                NH            
 
Event 25  Girls Shot Put
==========================================================================
 Meet Record: ! 35-10  4/3/2008    Nicole Flackey, Ladysmith                   
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Nicole Flackey            SR Ladysmith             39-10.00!    12.14m 
  2 Jami Darwin               SO Menomonie             32-01.00      9.77m 
  3 Sam Buss                  SR Menomonie             30-00.00      9.14m 
  4 Vanessa Breeggemann       SR Boyceville            29-00.00      8.83m 
  5 Laura Aeschliman          JR Boyceville            28-11.00      8.81m 
  6 Karlie Fritz              JR Menomonie             28-10.00      8.78m 
  7 Danielle Harnisch         JR Boyceville            28-04.00      8.63m 
  8 Cat Atwood                SO New Richmond          27-03.00      8.30m 
  9 Abbie Jensen              SO Menomonie             27-00.00      8.22m 
 10 Maria Soderquist          SR New Richmond          24-06.00      7.46m 
 11 Kayla Daken               JR Bloomer               23-09.00      7.23m 
 12 Grace Ingrebritson        SO Bloomer               23-04.00      7.11m 
 13 Chloe Zeman               FR Bloomer               23-00.00      7.01m 
 14 Jessica Sieg              SO Ladysmith             22-00.00      6.70m 
 15 Brittany Anderson         FR Sparta                20-02.00      6.14m 
 16 Danen Hemmersbach         SO Sparta                18-09.00      5.71m 
 17 Maygen Hall               SO Ladysmith             14-03.00      4.34m 
 
Event 27  Girls Long Jump
==========================================================================
 Meet Record: ! 15-09  2007        Chelsea VonRuden, Sparta                    
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Christina Swangim         SR Chetek                15-09.00!     4.80m 
  2 Jordan Burrell            SO Eau Claire M          13-10.50      4.22m 
  3 Brittany Cutler           JR Menomonie             13-10.00      4.21m 
  4 Nicole Flackey            SR Ladysmith             13-05.00      4.08m 
  5 Myreeah Nelson            JR Eau Claire M          13-01.50      4.00m 
  6 Anastasia Duss            SO Menomonie             13-00.00      3.96m 
  7 Shawna Fortuna            FR Sparta                12-11.50      3.94m 
  8 Alina Stai                SO New Richmond         J12-11.50      3.94m 
  9 Alexis Schaaf             JR Chetek                12-10.50      3.92m 
  9 Krissy Atterholt          JR New Richmond          12-10.50      3.92m 
 11 Gabby Lehman              FR Menomonie             12-08.50      3.87m 
 12 Amy Fritsch               JR Sparta                12-07.50      3.84m 
 13 Kat Keller                FR New Richmond          12-07.00      3.83m 
 14 Amber Masters             SR Chetek                12-06.00      3.81m 
 15 Miranda Retz              FR Boyceville            12-02.00      3.70m 
 16 Morgan Ruff               SR Bloomer               12-00.50      3.67m 
 17 Elizabeth Robertson       FR Ladysmith             10-08.00      3.25m 
 18 Loran Zwiefelhofer        FR Bloomer               10-05.00      3.17m 
 19 Adriana Lima              SR Eau Claire M           9-10.50      3.00m 
 20 Victoria Busse            FR Ladysmith              9-00.50      2.75m 
 21 Emma Phillips             FR Eau Claire M           8-00.00      2.43m 
 
Event 29  Girls Triple Jump
==========================================================================
 Meet Record: ! 32-07  2007        Chelsea VonRuden, Sparta                    
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Dani Waller               JR Eau Claire M          32-04.00      9.85m 
  2 McKenzie Kelly            SR New Richmond          31-06.00      9.60m 
  3 Brittany Cutler           JR Menomonie             30-11.00      9.42m 
  4 Jaime Ludwigson           SO Bloomer               30-02.00      9.19m 
  5 Patiance Cullen           SR Sparta                30-00.50      9.15m 
  6 Morgan Ruff               SR Bloomer               29-06.00      8.99m 
  7 Ashley Friedenfels        SR Menomonie             29-04.00      8.94m 
  8 Jolene Erickson           JR Ladysmith             27-05.00      8.35m 
  9 Clare Johnston            SO New Richmond         J27-05.00      8.35m 
 10 Steph Christianson        SR Ladysmith             27-00.00      8.22m 
 11 Amber Masters             SR Chetek                26-09.00      8.15m 
 12 Molly Holland             JR New Richmond          26-08.00      8.12m 
 12 Shannon Phillips          SR Eau Claire M          26-08.00      8.12m 
 14 Kailey Madson             SO Eau Claire M          24-04.50      7.42m 
 
                    Women - Team Rankings - 15 Events Scored
===============================================================================
    1) New Richmond                99        2) Bloomer                    86.33
    3) Eau Claire Memorial         70.33     4) Menomonie                  68   
    5) Sparta                      43        6) Chetek                     40   
    7) Ladysmith                   37.33     8) Boyceville                 16