Licensed to University of Wisconsin Stout
                                        Hy-Tek's Meet Manager 2/5/2005 05:15 PM
                         Warren Bowlus Open - 2/5/2005                         
                                    Results                                    
 
Women 55 Meter Dash
===================================================================
Top 8 Advance by Time
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Lindsay Tafs                 Superior                  7.55q  2 
  2 Tawny Johnson                Eau Claire                7.59q  1 
  3 Kelly Sprague                Eau Claire                7.61q  1 
  4 Becca Price                  Duluth                    7.62q  3 
  5 Lindsay Kjolsing             Stout                     7.64q  4 
  5 Ashley Nelson                Eau Claire                7.64q  4 
  7 Shalene Huth                 Eau Claire                7.70q  1 
  8 Laura Diers                  Unattached                7.74q  3 
  9 Jessica Kay                  Duluth                    7.79   2 
 10 Kjersten Holt                Eau Claire                7.82   3 
 11 Karlee Sweere                Eau Claire                7.88   3 
 12 Kristin Ferris               Stout                     7.89   4 
 13 Amber Fortuna                Eau Claire                7.97   2 
 14 Jen Flavin                   Duluth                    8.04   4 
 14 Nikki Sims                   Stout                     8.04   2 
 16 Alyssa Reindl                Eau Claire                8.06   1 
 17 Brittany Liberty             Superior                  8.07   2 
 18 Jen Moser                    Northwestern              8.15   1 
 19 Tanya Abbredaris             Northwestern              8.20   1 
 20 Erin Eipers                  Stout                     8.21   2 
 21 Kyja Meers                   North Central             8.23   4 
 22 Cassandra Hardy              North Central             8.28   3 
 23 Audrey Karbowski             Superior                  8.49   2 
 24 Holly Visger                 Superior                  8.71   1 
 25 Erica Warner                 North Central             8.83   3 
 
Women 55 Meter Dash
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Lindsay Tafs                 Superior                  7.52    10  
  2 Becca Price                  Duluth                    7.54     8  
  3 Ashley Nelson                Eau Claire                7.57     6  
  4 Kelly Sprague                Eau Claire                7.62     5  
  5 Tawny Johnson                Eau Claire                7.64     4  
  6 Lindsay Kjolsing             Stout                     7.71     3  
  7 Shalene Huth                 Eau Claire                7.72     2  
 -- Laura Diers                  Unattached               X7.67  
 
Women 200 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Lindsay Tafs                 Superior                 26.84   5   10  
  2 Becca Price                  Duluth                   27.29   5    8  
  3 Kjersten Holt                Eau Claire               28.01   4    6  
  4 Shalene Huth                 Eau Claire               28.12   4    5  
  5 Megan Sartor                 Stout                    28.20   4    4  
  6 Karlee Sweere                Eau Claire               28.39   4    3  
  7 Jen Flavin                   Duluth                   28.59   2    2  
  8 Oriana Zens                  Stout                    28.61   4    1  
  9 Katie Bolenbaugh             Northwestern             28.67   2 
 10 Alyssa Reindl                Eau Claire               28.72   3 
 11 Kyja Meers                   North Central            29.22   3 
 12 Amber Fortuna                Eau Claire               29.24   3 
 13 Jen Moser                    Northwestern             29.87   3 
 14 Sara Manion                  Stout                    30.28   2 
 15 Audrey Karbowski             Superior                 30.90   2 
 16 Kristin Becker               Stout                    30.95   2 
 17 Holly Visger                 Superior                 31.10   1 
 18 Attalia Young                Stout                    31.42   1 
 19 Cassadra Hardy               North Central            31.75   3 
 20 Erica Warner                 North Central            32.84   1 
 21 Raven Warr                   North Central            44.25   1 
 
Women 400 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Kristi Hansen                Eau Claire             1:01.22   2   10  
  2 Katie Bolenbaugh             Northwestern           1:03.67   1    8  
  3 Megan Beilke                 Duluth                 1:03.72   2    6  
  4 Sarah Chapman                Duluth                 1:04.79   2    5  
  5 Elissa Buresh                Duluth                 1:05.30   2    4  
  6 Kristin Becker               Stout                  1:08.13   1    3  
  7 LaToya Henry                 Parkside               1:08.91   1    2  
  8 April Kuschke                Duluth                 1:11.75   1    1  
 
Women 1 Mile Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Jill Winkler                 Parkside               5:27.31    10  
  2 Kate Hagenbough              Mich Tech              5:27.71     8  
  3 Bridget Bocher               Eau Claire             5:35.30     6  
  4 Amber Hertz                  Eau Claire             5:44.88     5  
  5 Mel Bublitz                  Parkside               5:49.46     4  
  6 Kristin Zinsmaster           Duluth                 5:49.60     3  
  7 Caroline Magnuson            Duluth                 6:01.85     2  
  8 Laura Eysnogle               Stout                  6:06.99     1  
  9 Amanda Rau                   Stout                  6:12.15  
 10 Mandy Michals                Duluth                 6:20.62  
 11 Sarah Kylmanen               North Central          7:35.61  
 -- Bria Wetsch                  Unattached            X5:09.81  
 
Women 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Heather Hamilton             Duluth                 2:14.44    10  
  2 Naomi Bong                   Parkside               2:25.24     8  
  3 Abby Demulling               Duluth                 2:25.42     6  
  4 Ashley Schmolke              Duluth                 2:27.35     5  
  5 Kate Hagenbough              Mich Tech              2:28.55     4  
  6 Jackie Zahorsky              Duluth                 2:29.48     3  
  7 Katie Inderrieden            Duluth                 2:31.78     2  
  8 Hadley Ritzert               Superior               2:32.26     1  
  9 Sara Geier                   Superior               2:37.11  
 10 Bonnie Wold                  Stout                  2:37.79  
 11 Christine Pierce             Duluth                 2:38.88  
 12 Caroline Magnuson            Duluth                 2:42.05  
 13 Erin Steen                   North Central          2:43.02  
 14 Janice Anderson              North Central          2:44.11  
 15 Katelyn Krause               Duluth                 2:44.82  
 16 Mandy Michals                Duluth                 2:46.91  
 17 Rachel Richardson            Stout                  2:47.00  
 18 Tonya Thompson               Superior               2:50.44  
 19 Lauren Brueberg              Northwestern           2:54.16  
 -- Stephanie Nichols            Stout                      DNF  
 -- Bria Wetsch                  Unattached            X2:19.97  
 
Women 3000 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Michelle Boldon              Parkside              10:10.27    10  
  2 Pam Murkowski                Parkside              10:37.86     8  
  3 Anne Favolise                Parkside              10:50.34     6  
  4 Sarah Kasabian-Larson        Eau Claire            10:58.77     5  
  5 Christina Locke              Eau Claire            11:06.46     4  
  6 Heidi Hancockl               Eau Claire            11:09.07     3  
  7 Tiff Belongia                Parkside              11:12.85     2  
  8 Kristin Zinsmaster           Duluth                11:33.31     1  
  9 Megan Bell                   Eau Claire            11:34.10  
 10 Jenna Pederson               Duluth                11:39.63  
 11 Kristin Seeger               Eau Claire            11:46.72  
 12 Carly Mann                   Stout                 11:48.93  
 13 Abbey Ring                   Stout                 11:49.46  
 14 Leah Williams                Stout                 12:43.20  
 15 Leah Cameron                 North Central         12:48.80  
 16 Anna Kistner                 Duluth                13:00.75  
 17 Mandy Isaacson               North Central         14:09.31  
 
Women 5000 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Erin Foss                    Duluth                18:58.49    10  
  2 Bridgette Crozier            Stout                 19:43.69     8  
  3 Krista Jahimiak              Stout                 19:51.48     6  
  4 Valerie Kelly                Parkside              20:05.48     5  
  5 Kim Chapman                  Duluth                20:26.39     4  
  6 Christine Enger              Stout                 20:55.19     3  
  7 Heidi Andersen               Parkside              20:56.68     2  
  8 Emily Dubay                  Stout                 22:39.44     1  
  9 Jodi Welhoefer               Stout                 22:50.18  
 
Women 55 Meter Hurdles
===================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 6 Best Times
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Jennifer Stafslien           Eau Claire                8.58Q  2 
  2 Liz Faller                   Eau Claire                8.83Q  1 
  3 Laura Verdegan               Stout                     8.95q  1 
  4 Liz Bachaus                  Duluth                    9.07q  2 
  5 Jasmine Patzner              Stout                     9.22q  2 
  6 Mia King                     Eau Claire                9.26q  2 
  7 Samantha Miller              Superior                  9.32q  1 
  8 Chelsea Becker               Stout                     9.50q  1 
  9 Bridget Wolfe                Eau Claire                9.52   2 
 10 Taylor Mayo                  Stout                    10.03   1 
 11 Rebekah Nelson               Duluth                   10.04   1 
 12 Attalia Young                Stout                    10.29   2 
 
Women 55 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Jennifer Stafslien           Eau Claire                8.56    10  
  2 Liz Faller                   Eau Claire                8.67     8  
  3 Laura Verdegan               Stout                     9.08     6  
  4 Chelsea Becker               Stout                     9.11     5  
  5 Samantha Miller              Superior                  9.14     4  
  6 Liz Bachaus                  Duluth                    9.16     3  
  7 Jasmine Patzner              Stout                     9.23     2  
  8 Mia King                     Eau Claire                9.29     1  
 
Women 4x200 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 UM-Duluth  'A'                                      1:49.88    10  
  2 UW-Superior  'A'                                    1:51.04     8  
  3 UW-Stout  'A'                                       1:51.39     6  
  4 North Central Univeristy  'A'                       2:03.43     5  
 -- UW-Stout  'B'                                      X1:57.45  
 -- UW-Superior  'B'                                   X2:02.69  
 
Women 4x400 Meter Relay
==========================================================================
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 UM-Duluth  'A'                                      4:10.34   2   10  
  2 UW-Stout  'A'                                       4:16.45   2    8  
  3 UW-Superior  'A'                                    4:29.39   2    6  
  4 Northwestern College  'A'                           4:36.42   1    5  
  5 North Central Univeristy  'A'                       4:51.71   1    4  
 -- UM-Duluth  'D'                                          DNF   1 
 -- UM-Duluth  'B'                                     X4:23.10   2 
 -- UM-Duluth  'C'                                     X4:35.06   2 
 
Women Distance Medley
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 UW-Parkside  'A'                                   12:17.95    10  
  2 UM-Duluth  'A'                                     13:11.89     8  
  3 UW-Stout  'A'                                      13:13.44     6  
  4 UW-Superior  'A'                                   13:38.62     5  
  5 Northwestern College  'A'                          14:15.20     4  
  6 North Central Univeristy  'A'                      14:45.32     3  
 
Women High Jump
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Samantha Miller              Superior                 1.58m    5-02.25   10  
  2 Liz Bachaus                  Duluth                   1.53m    5-00.25    8  
  3 Leah Kiley                   Duluth                  J1.53m    5-00.25    6  
  4 Jessica Owens                Eau Claire              J1.53m    5-00.25    5  
  5 Camelle Meyer                Stout                    1.48m    4-10.25    4  
  6 Rebekah Nelson               Duluth                  J1.48m    4-10.25    3  
  7 Taylor Mayo                  Stout                    1.43m    4-08.25    2  
  8 Becky Monyhan                Stout                   J1.43m    4-08.25    1  
 -- Mia King                     Eau Claire                  NH            
 
Women Pole Vault
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Jessica Kay                  Duluth                   3.52m   11-06.50   10  
  2 Stephanie Barnes             Eau Claire              J3.52m   11-06.50    8  
  3 Chelsea Becker               Stout                    3.02m    9-10.75    5.5
  3 Liana Frisch                 Stout                    3.02m    9-10.75    5.5
  5 Betsy Kaminske               Eau Claire              J3.02m    9-10.75    4  
  6 Jenna Mastalir               Eau Claire               2.87m    9-05.00    3  
  7 Nicky Jodarski               Duluth                  J2.87m    9-05.00    2  
  8 Julie Johnston               Duluth                   2.72m    8-11.00    1  
  9 Elissa Reas                  Superior                J2.72m    8-11.00 
 10 Kalisha Anthony              Duluth                   2.57m    8-05.25 
 11 Shelley Balcer               Superior                J2.57m    8-05.25 
 12 Kyja Meers                   North Central            2.27m    7-05.25 
 13 Erica Warner                 North Central            2.12m    6-11.50 
 14 Ellen Frisch                 Stout                   J2.12m    6-11.50 
 
Women Long Jump
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Jennifer Stafslien           Eau Claire               5.28m   17-04.00   10  
  2 Laura Verdegan               Stout                    5.21m   17-01.25    8  
  3 Ashley Nelson                Eau Claire               4.96m   16-03.25    6  
  4 Nikki Sims                   Stout                   J4.96m   16-03.25    5  
  5 Leah Kiley                   Duluth                   4.62m   15-02.00    4  
  6 Liz Faller                   Eau Claire               4.57m   15-00.00    3  
  7 Camelle Meyer                Stout                    4.47m   14-08.00    2  
  8 Ramona Vann                  Stout                    4.46m   14-07.75    1  
  9 Mia King                     Eau Claire               4.36m   14-03.75 
 10 Brooke Chaffee               Duluth                   4.31m   14-01.75 
 11 Jen Flavin                   Duluth                   4.29m   14-01.00 
 12 Athena Pirkl                 Duluth                   4.19m   13-09.00 
 13 Katie Ollankato              Superior                 3.77m   12-04.50 
 -- Erin Kokta                   Unattached              X5.28m   17-04.00 
 
Women Triple Jump
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Jennifer Stafslien           Eau Claire              11.34m   37-02.50   10  
  2 Laura Verdegan               Stout                   11.00m   36-01.25    8  
  3 Chelsea Becker               Stout                   10.76m   35-03.75    6  
  4 Nikki Sims                   Stout                   10.72m   35-02.00    5  
  5 Liz Bachaus                  Duluth                  10.69m   35-01.00    4  
  6 Sam Strunk                   Stout                   10.27m   33-08.50    3  
  7 Jackie Zahorsky              Duluth                   9.91m   32-06.25    2  
  8 Ramona Vann                  Stout                    9.87m   32-04.75    1  
  9 Jen Flavin                   Duluth                   9.85m   32-03.75 
 10 Bridget Wolfe                Eau Claire               9.55m   31-04.00 
 -- Katie Ollankato              Superior                    ND            
 -- Erin Kokta                   Unattached             X10.82m   35-06.00 
 
Women Shot Put
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Ann Schachtner               Stout                   12.89m   42-03.50   10  
  2 Krista Hasselquist           Stout                   12.65m   41-06.00    8  
  3 Maria Swanson                Duluth                  11.60m   38-00.75    6  
  4 Bonnie Nutt                  Stout                   11.51m   37-09.25    5  
  5 Kate Stuewe                  Eau Claire              11.36m   37-03.25    4  
  6 Paula Crossfield             Eau Claire              11.35m   37-03.00    3  
  7 Kim Giertych                 Duluth                  11.16m   36-07.50    2  
  8 Erin Rankin                  Duluth                  10.97m   36-00.00    1  
  9 Holly Slinden                Northwestern             9.37m   30-09.00 
 
Women Weight Throw
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Marci Schachtner             Stout                   17.01m   55-09.75   10  
  2 Bonnie Nutt                  Stout                   14.38m   47-02.25    8  
  3 Krista Hasselquist           Stout                   13.56m   44-06.00    6  
  4 Paula Crossfield             Eau Claire              13.24m   43-05.25    5  
  5 Talia Carpenter              Duluth                  12.20m   40-00.50    4  
  6 Lindsay Laplant              Duluth                  11.63m   38-02.00    3  
  7 Holly Slinden                Northwestern            11.50m   37-08.75    2  
  8 Kayla Odegard                Duluth                  10.94m   35-10.75    1  
  9 Alyssa Klinkenberg           Stout                   10.17m   33-04.50 
 10 Kim Giertych                 Duluth                   8.75m   28-08.50 
 -- Nicole Ledell                Unattached             X13.51m   44-04.00 
 
                    Women - Team Rankings - 17 Events Scored
===============================================================================
    1) UM-Duluth                  168        2) UW-Stout                  167   
    3) UW-Eau Claire              144        4) UW-Parkside                67   
    5) UW-Superior                 54        6) Northwestern College       19   
    7) North Central Univeristy    12        7) Michigan Tech              12