Licensed to University of Wisconsin Stout
                                        Hy-Tek's Meet Manager 2/5/2005 05:46 PM
                         Warren Bowlus Open - 2/5/2005                         
                                    Results                                    
 
Men 55 Meter Dash
===================================================================
Top 8 Advance by Time
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Jason Bailey                 Bethel                    6.73q  3 
  2 Jesse Wendt                  Stout                     6.75q  3 
  3 Joe Seep                     Stout                     6.76q  2 
  4 Brandell Lewis               Stout                     6.77q  1 
  5 Marvin Suttles               Stout                     6.78q  2 
  6 Tucker Ferda                 Bethel                    6.87q  4 
  7 Dustin Berglin               Stout                     6.89q  3 
  8 Zak Germo                    Stout                     6.90q  3 
  9 Jon Silva                    Bethel                    6.91   3 
 10 Ben Freedman                 Northwestern              6.92   2 
 11 Andy Kenutis                 Bethel                    6.94   4 
 12 Terrence Talley              North Central             7.01   4 
 12 Ryan Schlangen               North Central             7.01   1 
 12 Wendell Eskridge             Stout                     7.01   1 
 15 Phil Primmer                 Duluth                    7.13   4 
 15 Dustin Sayre                 Northwestern              7.13   3 
 17 Josh Yoder                   North Central             7.17   3 
 18 Reed Thompson                Northwestern              7.19   2 
 19 Ben Todt                     Bethel                    7.20   4 
 20 Ricky Backhaus II            North Central             7.24   2 
 21 Joe Newgren                  Stout                     7.29   1 
 22 Jamie Barrett                Northwestern              7.40   2 
 23 Justin McCoy                 Bethel                    7.41   1 
 
Men 55 Meter Dash
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Jason Bailey                 Bethel                    6.61    10  
  2 Jesse Wendt                  Stout                     6.66     8  
  3 Joe Seep                     Stout                     6.72     6  
  4 Marvin Suttles               Stout                     6.79     5  
  5 Brandell Lewis               Stout                     6.81     4  
  6 Tucker Ferda                 Bethel                    6.83     3  
  7 Zak Germo                    Stout                     6.88     2  
  8 Dustin Berglin               Stout                     6.94     1  
 
Men 200 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Nate Gilkerson               Northwestern             22.99   6   10  
  2 Nick Aliota                  Eau Claire               23.02   6    8  
  3 Dustin Berglin               Stout                    23.66   4    6  
  4 Josh Otto                    Bethel                   23.85   6    5  
  5 Nathan Porter                Bethel                   23.86   6    4  
  6 Don Ehasz                    Eau Claire               24.02   4    3  
  7 Tony Roman                   Eau Claire               24.05   5    2  
  8 AJ Dedering                  Eau Claire               24.27   4    1  
  9 Jamerius Golden              Stout                    24.42   1 
 10 Andy Kenutis                 Bethel                   24.49   5 
 11 Dustin Sayre                 Northwestern             24.59   1 
 12 Bakari Williams              Stout                    24.64   2 
 13 Brandell Lewis               Stout                    24.86   3 
 14 Phil Primmer                 Duluth                   24.87   3 
 15 Terrence Talley              North Central            25.22   2 
 16 Reed Thompson                Northwestern             25.27   1 
 17 Juvitus Atu-Tetuh            Duluth                   25.46   1 
 18 Ricky Backhaus II            North Central            25.53   2 
 19 Dave Wickerscheim            North Central            26.04   2 
 -- Greg DeMain                  Duluth                     DNF   6 
 
Men 400 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Ross Ekberg                  Duluth                   52.16   4   10  
  2 Nathan Porter                Bethel                   52.58   3    8  
  3 Sam Hendricks                Duluth                   52.60   4    6  
  4 Pete Klopp                   Duluth                   52.64   4    5  
  5 Seth Hoyer                   Eau Claire               52.92   3    4  
  6 Ben Brossard                 Eau Claire               53.37   2    3  
  7 Jake Jenc                    Duluth                   53.94   3    2  
  8 Matt Schlough                Stout                    54.11   4    1  
  9 Jason Mathwig                Eau Claire               54.28   3 
 10 Ryan Schlangen               North Central            54.35   1 
 11 Juvitus Atu-Tetuh            Duluth                   56.30   1 
 12 Dave Wickerscheim            North Central            56.35   2 
 13 Jude Atu-Tetuh               Duluth                   56.50   1 
 14 Josh Yoder                   North Central            56.80   2 
 15 John White                   North Central            57.42   1 
 16 Aaron Triphan                Stout                    57.53   2 
 
Men 1 Mile Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Adam Condit                  Eau Claire             4:22.17    10  
  2 Micah Hernandez              Eau Claire             4:24.31     8  
  3 Ben Schmiege                 Unattached             4:25.09     6  
  4 John Kallemeyn               Duluth                 4:31.08     5  
  5 Ben Cogger                   Duluth                 4:31.36     4  
  6 Sam Anderson                 Duluth                 4:31.37     3  
  7 Josh Tschetter               Bethel                 4:43.31     2  
  8 Stu Kramer                   Mich Tech              4:43.88     1  
  9 Adam Erickson                Bethel                 4:48.47  
 10 Erik Bostrom                 Bethel                 4:55.89  
 11 John Gieske                  North Central          4:56.59  
 12 Will Lechleitner             Stout                  4:57.02  
 13 TJ Bender                    Duluth                 4:57.97  
 14 Jon Golem                    Stout                  5:00.64  
 15 Micah Miles                  Stout                  5:03.55  
 16 Sam Willard                  Northwestern           5:07.65  
 17 Billy Bergman                Northwestern           5:13.57  
 18 Reed Weber                   Bethel                 5:17.63  
 19 Leif DeVaney                 Bethel                 5:38.80  
 
Men 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Jake Ebner                   Eau Claire             1:59.51    10  
  2 Chris Minor                  Bethel                 1:59.57     8  
  3 Joel Dischinger              Bethel                 2:01.48     6  
  4 Jared Clementson             Duluth                 2:01.64     5  
  5 Taylor Wegner                Duluth                 2:01.94     4  
  6 Nick Salay                   Duluth                 2:02.97     3  
  7 Lee Sims                     Superior               2:03.77     2  
  8 Adam Wolfe                   Eau Claire             2:04.88     1  
  9 David Schonscheck            Stout                  2:05.49  
 10 Stu Kramer                   Mich Tech              2:05.94  
 11 John Maresh                  Stout                  2:06.47  
 12 John Marschel                Duluth                 2:07.89  
 13 TJ Bender                    Duluth                 2:08.34  
 14 Matt Eggen                   Bethel                 2:08.77  
 15 Dan Yudchitz                 Stout                  2:08.88  
 16 Mitch Schlough               Stout                  2:09.24  
 17 Ryan Morey                   Bethel                 2:10.13  
 18 Matt Delaney                 Stout                  2:12.48  
 19 Nate Haeny                   Stout                  2:12.86  
 20 John Gieske                  North Central          2:14.12  
 21 Will Lechleitner             Stout                  2:15.05  
 22 Jon Golem                    Stout                  2:16.62  
 23 Jim Tilus                    North Central          2:18.02  
 24 Mark Schlough                Stout                  2:20.09  
 25 Craig Kinnear                Superior               2:20.81  
 -- Chip Schneider               Unattached            X2:05.75  
 
Men 3000 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Dave Borner                  Bethel                 8:48.40    10  
  2 Brian Polski                 Duluth                 9:00.33     8  
  3 Nate Beerling                Duluth                 9:05.03     6  
  4 Brett Heimstead              Stout                  9:22.51     5  
  5 Ryan Chernik                 Stout                  9:24.43     4  
  6 Ben Cogger                   Duluth                 9:25.72     3  
  7 John Kallemeyn               Duluth                 9:26.65     2  
  8 Ryan Davis                   Superior               9:32.49     1  
  9 Dan S Storey                 Bethel                 9:41.95  
 10 Noel Stringham               Bethel                 9:47.04  
 11 Nate Lynch                   Stout                  9:56.74  
 12 Aaron Ruter                  Northwestern          10:05.46  
 13 Jim Tilus                    North Central         10:07.77  
 14 Peter Duecing                Mich Tech             10:21.59  
 
Men 5000 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Eric Atkinson                Duluth                15:52.73    10  
  2 Neil Olson                   Duluth                16:00.09     8  
  3 Alex Tisseo                  Mich Tech             16:41.67     6  
  4 Dan Bocchi                   Duluth                17:07.53     5  
  5 Karl Meller                  Mich Tech             17:38.72     4  
  6 Tim Austin                   North Central         18:44.01     3  
 -- Jason Finch                  Unattached           X15:12.62  
 -- James Larson                 KDB Track            X15:21.31  
 
Men 55 Meter Hurdles
===================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 6 Best Times
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Tommy Sprester               Stout                     8.20Q  1 
  2 Derek Gonzenbach             Stout                     8.36Q  2 
  3 Caleb VanRoekel              Eau Claire                8.35q  1 
  4 Matt Tiller                  Eau Claire                8.60q  1 
  5 Brad Hoerth                  Stout                     8.72q  1 
  6 Matt Delaney                 Stout                     9.19q  2 
  7 John Ellich                  Duluth                    9.53q  2 
  8 Aaron Triphan                Stout                     9.70q  1 
 -- Tucker Ferda                 Bethel                      DQ   2 
 
Men 55 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Tommy Sprester               Stout                     8.14    10  
  2 Caleb VanRoekel              Eau Claire                8.31     8  
  3 Matt Tiller                  Eau Claire                8.49     6  
  4 John Ellich                  Duluth                    9.49     5  
  5 Derek Gonzenbach             Stout                     9.66     4  
  6 Aaron Triphan                Stout                     9.90     3  
 -- Brad Hoerth                  Stout                      DNF  
 
Men 4x200 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 UW-Stout  'C'                                       1:33.23    10  
  2 Bethel University  'A'                              1:35.29     8  
  3 UM-Duluth  'A'                                      1:35.53     6  
  4 North Central Univeristy  'A'                       1:39.30     5  
 -- UW-Stout  'A'                                      X1:34.86  
 -- UW-Stout  'B'                                      X1:39.77  
 
Men 4x400 Meter Relay
==========================================================================
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 UW-Eau Claire  'A'                                  3:26.00   2   10  
  2 Bethel University  'A'                              3:27.65   2    8  
  3 UW-Stout  'A'                                       3:29.01   2    6  
  4 UM-Duluth  'A'                                      3:30.24   2    5  
  5 UW-Superior  'A'                                    3:32.56   1    4  
  6 Northwestern College  'A'                           3:40.05   1    3  
  7 North Central Univeristy  'A'                       3:42.07   1    2  
 -- UW-Eau Claire  'B'                                 X3:32.92   2 
 -- UM-Duluth  'B'                                     X3:38.34   2 
 -- UM-Duluth  'C'                                     X3:42.51   1 
 -- Bethel University  'B'                             X3:45.00   1 
 -- North Central Univeristy  'B'                      X4:03.77   1 
 
Men Distance Medley
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 UM-Duluth  'A'                                     10:46.49    10  
  2 UW-Superior  'A'                                   10:47.89     8  
  3 UW-Eau Claire  'B'                                 10:59.77     6  
  4 UW-Stout  'A'                                      10:59.91     5  
  5 Northwestern College  'A'                          11:09.41     4  
  6 North Central Univeristy  'A'                      11:28.69     3  
 -- UW-Stout  'B'                                     X11:23.45  
 -- UW-Eau Claire  'A'                                X11:25.42  
 
Men High Jump
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Jason Sydejko                Duluth                   1.97m    6-05.50   10  
  2 John Ellich                  Duluth                   1.87m    6-01.50    7  
  2 Joe Kutzler                  Stout                    1.87m    6-01.50    7  
  4 Tyler Elbers                 Duluth                   1.82m    5-11.50    5  
  5 Kyle Nylander                Duluth                  J1.82m    5-11.50    3.5
  5 Brad Hoerth                  Stout                   J1.82m    5-11.50    3.5
  7 Matt Delaney                 Stout                   J1.82m    5-11.50    2  
  8 Ben Wulterkens               Eau Claire               1.72m    5-07.75    1  
  9 Matt Tiller                  Eau Claire              J1.72m    5-07.75 
 -- Nate Swenson                 Unattached                  NH            
 
Men Pole Vault
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Lewis Cassellius             Stout                    4.75m   15-07.00   10  
  2 Justin Wolfe                 Eau Claire               4.50m   14-09.00    8  
  3 Andy Smith                   Stout                    4.35m   14-03.25    6  
  4 Adam Johnson                 Duluth                  J4.35m   14-03.25    5  
  5 Ryan Morey                   Bethel                   4.20m   13-09.25    4  
  6 Brandon Johnson              Bethel                   4.05m   13-03.50    3  
  7 Joe Cook                     Stout                   J4.05m   13-03.50    2  
  8 Nick Neuman                  Stout                   J4.05m   13-03.50    1  
  9 Dan Altieri                  Unattached              J4.05m   13-03.50 
 10 Brian Tripp                  Eau Claire              J4.05m   13-03.50 
 11 Bryan Gerry                  Eau Claire               3.90m   12-09.50 
 12 Erik Nygren                  Duluth                  J3.90m   12-09.50 
 13 Zach Schmidt                 Duluth                  J3.90m   12-09.50 
 14 Joe Oliverius                Superior                 3.75m   12-03.50 
 15 Matt Delaney                 Stout                    3.05m   10-00.00 
 -- Josh Boehm                   Eau Claire                  NH            
 -- Patrick Doty                 Stout                       NH            
 -- Nick Onesti                  Stout                       NH            
 
Men Long Jump
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Eric Johnson                 Eau Claire               6.38m   20-11.25   10  
  2 Jesse Wendt                  Stout                    6.25m   20-06.25    8  
  3 Shaun Marek                  Eau Claire              J6.25m   20-06.25    6  
  4 Tyler Elbers                 Duluth                   6.22m   20-05.00    5  
  5 Dan Roemhild                 Eau Claire               6.16m   20-02.50    4  
  6 John Ellich                  Duluth                   6.02m   19-09.00    3  
  7 Aaron Roemhild               Eau Claire               5.78m   18-11.75    2  
  8 Don Ehasz                    Eau Claire               5.73m   18-09.75    1  
  9 Bakari Williams              Stout                    5.72m   18-09.25 
 10 Josh Mooney                  Bethel                   5.65m   18-06.50 
 11 Jeff Mathiason               Duluth                   5.58m   18-03.75 
 12 Brad Hoerth                  Stout                    5.57m   18-03.25 
 13 Scott Liebelt                Eau Claire               5.39m   17-08.25 
 13 Justin McCoy                 Bethel                   5.39m   17-08.25 
 15 Jamie Barrett                Northwestern             4.97m   16-03.75 
 -- Nate Swenson                 Unattached              X6.03m   19-09.50 
 
Men Triple Jump
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Eric Johnson                 Eau Claire              13.20m   43-03.75   10  
  2 Zak Germo                    Stout                   13.16m   43-02.25    8  
  3 Shaun Marek                  Eau Claire              13.05m   42-09.75    6  
  4 Eric Eigenfeld               Eau Claire              12.82m   42-00.75    5  
  5 Kyle Nylander                Duluth                  12.76m   41-10.50    4  
  6 Dan Roemhild                 Eau Claire              12.28m   40-03.50    3  
  7 Jason Sydejko                Duluth                  12.27m   40-03.25    2  
  8 Ben Todt                     Bethel                  12.09m   39-08.00    1  
  9 Josh Mooney                  Bethel                  11.86m   38-11.00 
 10 Jeff Mathiason               Duluth                  11.81m   38-09.00 
 11 Scott Liebelt                Eau Claire              11.64m   38-02.25 
 12 Justin McCoy                 Bethel                  11.56m   37-11.25 
 -- Bakari Williams              Stout                       ND            
 -- Nate Swenson                 Unattached             X11.82m   38-09.50 
 -- Dan Pederson                 Unattached             X11.95m   39-02.50 
 
Men Shot Put
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 John Schuna                  Eau Claire              17.26m   56-07.50   10  
  2 James Martinsen              Duluth                  15.07m   49-05.50    8  
  3 Matt Kleffman                Duluth                  14.49m   47-06.50    6  
  4 Ryan Brohmer                 Eau Claire              14.12m   46-04.00    5  
  5 Shane Lindmeyer              Eau Claire              14.03m   46-00.50    4  
  6 Brent Tice                   Eau Claire              14.00m   45-11.25    3  
  7 Dave Koch                    Eau Claire              13.70m   44-11.50    2  
  8 Tom Soldner                  Duluth                  13.46m   44-02.00    1  
  9 Matt Smith                   Eau Claire              12.25m   40-02.25 
 10 Sam Maday                    Superior                11.88m   38-11.75 
 11 Zach Schaefer                Stout                   11.85m   38-10.50 
 12 Ben Corcoran                 Stout                   11.43m   37-06.00 
 13 Ryan O'Connell               Stout                   11.34m   37-02.50 
 14 Dominic Goodbuffalo          Northwestern            10.09m   33-01.25 
 -- Al Oleson                    Unattached             X14.67m   48-01.75 
 
Men Weight Throw
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 John Schuna                  Eau Claire              16.22m   53-02.75   10  
  2 Josh Dark                    Duluth                  16.08m   52-09.25    8  
  3 Matt Smith                   Eau Claire              15.86m   52-00.50    6  
  4 Justin Blake                 Mich Tech               15.46m   50-08.75    5  
  5 Brian Hare                   Northwestern            15.33m   50-03.50    4  
  6 Ryan Kawski                  Stout                   15.28m   50-01.75    3  
  7 Ryan Brohmer                 Eau Claire              13.84m   45-05.00    2  
  8 Geoff Schruth                Stout                   12.60m   41-04.25    1  
  9 Jacob Truebenbach            Eau Claire              12.53m   41-01.50 
 10 Matt Kleffman                Duluth                  12.43m   40-09.50 
 11 Shane Lindmeyer              Eau Claire              11.82m   38-09.50 
 12 Sam Maday                    Superior                11.80m   38-08.75 
 13 Tom Soldner                  Duluth                  10.43m   34-02.75 
 14 Ben Corcoran                 Stout                   10.32m   33-10.25 
 -- Dominic Goodbuffalo          Northwestern                ND            
 -- Al Oleson                    Unattached             X13.65m   44-09.50 
 
                    Men - Team Rankings - 17 Events Scored
===============================================================================
    1) UM-Duluth                  182.50     2) UW-Eau Claire             178   
    3) UW-Stout                   131.50     4) Bethel University          80   
    5) Northwestern College        21        6) Michigan Tech              16   
    7) UW-Superior                 15        8) North Central Univeristy   13